Konec devetdesetih je več slovenskih podjetij v Slovenijo uvozilo več tisoč avtomobilov s ponarejenimi dokumenti. Davčno utajo pri uvozu avtomobilov nam je potrdil nekdanji pomočnik direktorja carinske uprave Franc Kunej. Utaja domnevno dveh milijard in pol tolarjev davkov pa vse bolj kaže na to, da je šlo za organiziran posel, ki pa naj bi ga carinska uprava skušala zamolčati.
S ponarejenimi dokumenti o dobaviteljih, poreklu in letnikih vozil so namreč uvozniki, eden glavnih naj bi bilo razvpito podjetje Orion, konec devetdesetih plačali manj carine. Plačali naj bi po nekaj sto tisoč do dveh milijonov tolarjev na vozilo. Po odločitvi carinskih organov pa bi to morali plačati špediterji. Po mnenju Dušana Županca s Špedicije Maning so bili špediterji zavedeni s strani carinske uprave, ki je v določenem trenutku vedela, da gre za ponarejene listine. "Kljub temu nas niso obvestili, da bi se lahko sami zaščitili. Od nas pa sedaj naknadno terjajo doplačilo dajatev," še dodaja Županec.
Nemška carina je slovensko carino o odkritih ponaredkih obvestila že leta 2000. Odvetnik 12-ih špediterjev Ivan Šalinovič je povedal, da bi carinska uprava v roku 30-ih dni morala obnoviti postopke. "Iz še neraziskanih razlogov pa tega postopka niso obnovili, temveč so celoten postopek zamolčali. Listine pa so za dve do tri leta imeli v nekakšni rezervi," je še pojasnil Šalinovič. Tako so špediterji od carinskih uradov zahtevali obnovo postopkov.
Nekdanji pomočnik direktorja Carinske uprave Franc Kunej je mnenja, da bi se zastaranje takšnega števila zadev moralo nekje evidentirati, nekdo bi to moral opaziti. "Če se gre v obnovo postopka, se glede na zatrpanost sodišč takšna masa razporedi na nekaj let in tako nikogar ne moti ter se počasi pomete pod preprogo," je svoje mnenje dopolnil Kunej.
Direktor Carinske uprave Franc Košir pa je trenutno službeno v tujini, tako da zaenkrat še ni odgovorov s Carinske uprave.
Kunej, ki je bil 23 let v preiskovalni službi jugoslovanske carine je prepričan, da je šlo za organizirano združbo. Po njegovem mnenju je bil postavljen sistem, kjer se je nekaj ljudi dogovorilo, kako zadevo speljati. "Nemogoče je, da bi to bilo to ad hoc speljano," je še pristavil Kunej.
Zanimivo bo izvedeti, kako aktivno se je z zadevo ukvarjala preiskovalna služba carine in njen vodja Franc Košir.