Carinska uprava denar zdaj terja od špediterjev, ki trdijo, da so bili zavedeni, zato so zoper državo na upravno sodišče vložili na stotine tožb.
Med več tisoč avtomobili naj bi jih vsaj 800 uvozila družba Orion. Vpletenost Lužarjevega podjetja dokazujejo papirji z žigi carinskih uradov. Da bi znižali carisnko stopnjo, so uvozniki iz Nemčije pridobili ponarejene dokumente o dobaviteljih - šlo naj bi za fiktivna podjetja – ter o poreklu in letniku vozil.
Na primer, za ferrari 355 GTS, vreden več kot 13 milijonov tolarjev, je bilo plačane 12 odstotkov carine, s pravimi dokumenti bi jo morali plačati 27 odstotkov. Razlika v obračunu carine znaša skoraj dva milijona tolarjev. In podobno velja za več tisoč avtomobilov.
Ivan Šalinovič, odvetnik 12 špediterjev, je povedal, da naj bi šlo po njegovih izračunih za dve milijardi in pol tolarjev utajenih davkov.
Direktor Oriona Branko Lužar je vpletenost v domnevno sporne uvoze avtomobilov sprva zanikal, kasneje pa potrdil, da se je s tem ukvarjal njegov uslužbenec Alojz Rus, zaradi česar naj bi ga obiskali tudi kriminalisti.
Višji tožilec Boštjan Penko, ki usmerja preiskavo v zadevi Orion, je potrdil, da je z zadevo bežno seznanjen. Ob tem je poudaril, da nepravilnosti pri utaji davkov niso predmet odmevnega finančnega primera.
Šalinovič je povedal, da je bil Orion edini seznanjen s tem, kako so te listine ponarejene, saj so oni v Nemčiji prevzemali avtomobile. Listine so nato prinesli na carinjenje, jih predali špediterjem, slednji pa niso mogli vedeti, ali so listine ponarejene ali ne, je pojasnil odvetnik špediterjev.
Dušan Županec iz ljubljanske Špedicije Maning je povedal, da je bila stvar na pogled v skladu s pravili. "Po kasnejšem postopku se je ugotovilo, da gre za ponarejene papirje, za katere pa mi nismo vedeli, saj niti nismo za to usposobljeni, da bi to preverjali," pojasnjuje Županec.
Carina o utaji obveščena leta 2000
Nemški kriminalisti so goljufijo odkrili in o njej leta 2000 obvestili slovensko carino, ki je davčno utajo zaračunala špediterjem.
" V vseh ostalih primerih so storilci tega dejanja odgovorni in gre to na njihov račun. Orion pa je izjema," pravi odvetnik špediterjev Šalinovič, ki pravi, da mu ni znano, ali je bilo to storjeno namenoma ali iz malomarnosti.
Dvanajst špediterjev je na upravno sodišče zoper državo vložilo 2500 tožb, kolikor so pač prejeli odločb za plačilo davkov. Kot je povedal Šalinovič, so tožbe vložene zaradi zamude enomesečnega roka. Sedaj je na potezi država. >em>"Državi organ mora v roku 30 dni postopek obnoviti, če je obveščen o nepravilnostih v postopku," pravi Šalinovič.
Carinski uradi pa so odločbe špediterjem pošiljali celo dve in tri leta po obvestilu nemške carine. Novogoriško upravno sodišče je tako po podatkih odvetnika 80 zadev že rešilo v prid špediterjem, carinska uprava se je na vsako odločitev pritožila.