Kako to, da je ženska moškemu, ki ga pozna samo preko spleta, pripravljena nakazati več tisoč evrov? Spomnimo, da so v NKBM v zadnjih dveh mesecih zasledili 14 primerov, ko so Slovenke osebam, ki so jih spoznale po spletu, nakazale skupno več kot 200.000 evrov. Ena izmed žrtev je celo prodala svojo nepremičnino.
Da je tu govora o čustvih, je v oddaji 24ur zvečer poudarila psihoterapevtka Veronika Podgoršek. Pravi, da smo ljudje željni odnosov, biti sam in osamljenost pa je nekaj najbolj bolečega, zato hrepenimo po odnosih.
"In ravno te osebe, in moški in ženske, so lahka tarča," v ozadju pa so psihološko izurjeni ljudje, ki točno vedo, na kakšen način priti do nekoga, še poudarja.
A kako lahko pomagamo žrtvam spletnih goljufov? Da je to nekaj najtežjega, meni Podgorškova, saj "vemo, da če ti sam nisi pripravljen za pomoč, ti nihče ne more pomagati".
Še hujše pa je, ko pridejo svojci ali pa prijatelji, ki vidijo, kaj se dogaja, a imajo običajno napačen pristop do reševanja problema, saj začnejo pogovor z besedami kot so 'kaj pa ti je'. Običajno tu pride do kontrareakcije, saj ljudje na to odgovorijo in menijo, da jim enostavno ne privoščijo, da so samo ljubosumni, ter da jim želijo odvzeti srečo.
Pravilen pristop je po njenem mnenju ta, da se malo naivno postavimo v kožo žrtve in začnemo spraševati - kje sta se spoznala, kako to izgleda, ali mi pokažeš sliko - preko teh vprašanj pa oseba sama začne razglabljati o svoji zgodbi, se začne spraševati "s pomočjo drugega, a na takšen način, da ji ne daš občutka, da je neumna".
"Če mu takoj rečemo 'pazi to je neka prevara, takoj moraš prekiniti vse stike', se to nikakor ne bo zgodilo," še meni.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.