Otrok je neprecenljiv. Seveda. A življenje stane. Četudi je to življenje majhno, pogosto s sabo prinese ne tako majhen udarec za naš žep. Žal je neizogibno – mnogi se pri načrtovanju družine zaletijo ob finančni zid. Seveda, pri otroku ne smemo gledati na to, kakšen strošek nam bo predstavljal. A pomaga, če si vsaj okvirno predstavljamo, koliko finančnih sredstev moramo mesečno priskrbeti, da bomo lahko pokrili stroške, ki jih bo prineslo življenje bitja, za katerega skrb je naša odgovornost.
Koliko stane otrok od rojstva do osnovne šole smo že preučili, zdaj pa poglejmo še, kaj nam bo (poleg neizmernega veselja in občasnega sivega lasu, seveda) v obliki finančne obremenitve prinesel osnovnošolec.
Težko je govoriti o natančnih številkah, saj starši za svoje otroke skrbijo po svojih zmožnostih in predvsem prepričanjih, poleg tega pa so stroški odvisni tudi od zanimanj in dejavnosti, ki si jih izbere otrok. A vseeno smo zbrali okvirno povprečje stroškov za osnovnošolskega otroka, ki se jim večina staršev ne more izogniti.
Hrana in obleka
Čeprav majhno, mora vaše razigrano bitje prav tako jesti kot vi. Po podatkih statističnega urada član gospodinjstva za hrano in brezalkoholno pijačo letno porabi 1095 evrov, kar je mesečno 91 evrov večji strošek, ko se vaša družina poveča za novega člana.
Potem je tukaj obleka. Osnovnošolci v par mesecih prerastejo stara oblačila in obutev, sploh pa se pogosto kakšne hlače, če ne postanejo prekratke, strgajo, na majicah se pojavi kakšna luknja … Vzdrževanje garderobe mesečno stane okrog 50 evrov, kakšen mesec seveda manj, a potem je v jeseni treba kupiti nove škornje ali bundo in strošek naraste.
Vstop v šolo ni izziv le za otroka
Mnogi starši si oddahnejo, ko ni treba več plačevati visokih položnic za vrtec. Šolanje je res brezplačno, večina osnovnih šol ima tudi učbeniški sklad, ki učencem omogoča brezplačno izposojo učbenikov. V primeru, da otrok vrne knjige nepoškodovane, se tukaj lahko izognemo strošku, če pa se knjigam kaj zgodi, nas hitro doleti položnica. Nato pa se začne.
Šole za vsak razred predpišejo obvezne delovne zvezke, ki jih morajo starši kupiti, saj seveda otrok ne more uporabljati že izpolnjenih (pa čeprav bi bil tega vesel). Po pregledu seznama obveznih delovnih zvezkov različnih slovenskih šol ugotovimo, da se ti precej razlikujejo med sabo, ene jih zahtevajo precej več kot druge, kar seveda prinaša tudi razlike v finančnem bremenu za starše.
Ker šole predpisujejo tako različno število delovnih zvezkov, je težko govoriti o povprečnem strošku le-teh, a po pregledu seznamov nekaj šol iz vse Slovenije smo dobili okvirne številke.
Delovni zvezki za prvi razred stanejo okrog 40 evrov, pri teh nismo našli veliko odstopanj. Že pri delovnih zvezkih za drugi razred pa smo opazili precejšnja odstopanja, saj starše stanejo od 20 do 60 evrov, v povprečju pa 40 evrov. Cene delovnih zvezkov za tretji razred se gibljejo med 30 in 70 evri, povprečno starši zanje odštejejo 50 evrov. Četrti razred postane precej dražji, saj delovni zvezki stanejo med 58 in kar112 evri, kar v povprečju predstavlja 82 evrov stroška le za delovne zvezke. Peti razred je, razumljivo, še dražji, razpon cen delovnih zvezkov se giblje kar od 50 evrov pa vse tja do in 150 evrov, v povprečju starši zanje odštejejo 90 evrov. Za delovne zvezke šestega razreda starši odštejejo od 40 do 126, povprečno pa 80 evrov, za sedmi razred od 45 do 164, povprečno 95 evrov, za osmi med 77 pa kar do 194 evrov, povprečno 100 evrov, za deveti pa med 40 do 164, povprečno 76 evrov.
Poleg učbenikov in delovnih zvezkov osnovnošolski otroci potrebujejo še dosti drugih potrebščin kot so torba, peresnica, barvice, voščenke, tempera barvice, lepilo, škarje, risalni blok in seveda zvezke. Tudi te potrebščine ponavadi predpišejo šole, a ne prihaja do tako velikih razlik. Če cene delovnih zvezkov z višjimi razredi rastejo, pa cene potrebščin nekoliko padejo, saj učenci višjih stopenj ne potrebujejo več barvic, škarij in podobnega. Potrebujejo pa šestila, atlase in druge pripomočke. Tako šolske potrebščine letno stanejo od 80 do 100 evrov.
Če vzamemo zlato sredino, za delovne zvezke in šolske potrebščine starši letno odštejejo 150 evrov.
Malica v osnovni šoli stane 0,80 centa na obrok, kar mesečno znese 17 evrov. Cene kosil pa se med šolami spet precej razlikujejo. Topel obrok povprečju stane med 2,5 in 3 evri, kar mesečno predstavlja med 55 in 65 evrov stroška. Za malico in kosilo mesečno starši torej v povprečju odštejejo 80 evrov, a veliko staršev za prehrano otroka v šoli mesečno prejme položnico, ki znaša 100 evrov.
Če je otrok oddaljen od kraja šolanja, morate poskrbeti tudi za mesečno vozovnico, če ga v šolo ne morete voziti sami.
Z otroki rastejo tudi njihove potrebe
Starejši kot so otroci, večja je njihova želja po različnih udejstvovanjih. Nekatere šole nudijo brezplačne krožke, a ti težko zadovoljijo raznolike interese vseh otrok. Ti si pogosto želijo vpisati v plesne ali glasbene šole, želijo trenirati nogomet, košarko in podobno.
Šolnine glasbenih šol se razlikujejo, cene so odvisne tudi od samega programa, se pa gibljejo nekje od 55 evrov mesečno pa kar do 150 evrov mesečno za zasebne. Plesne šole na mesec stanejo med 40 in 80 evrov, tudi druge dejavnosti stanejo med 30 in 40 evri mesečno, bolj individualne in posebne pa seveda dosti več.
Seveda pa vse te dejavnosti prinesejo še dodatne stroške, saj je treba kupiti inštrument, športno opremo … Tudi, če otrok ni vpisan v kakšne posebne dejavnosti, mu že za prosti čas kupimo kolo, rolerje, smučke in ostale športne pripomočke. Recimo, da nas na leto v povprečju to stane 100 evrov, pa smo najbrž vzeli precej majhen znesek.
Tudi brez računalnika ne gre
Ne smemo pozabiti, da je danes za osnovnošolce nujen šolski pripomoček tudi računalnik. Tega se danes dobi že precej ugodno, lahko rečemo, da zanj odštejemo 600 evrov. Večina osnovnošolcev ima tudi svoj mobilni telefon, saj to tudi staršem precej olajša dogovarjanje z otrokom. Vzemimo, da mesečno za plačilo teh stroškov namenimo 10 evrov.
Izlet, gledališče, šola v naravi
V šoli skrbijo tudi za bolj sproščene vsebine, zato organizirajo izlete, šole v naravi, obiske gledaliških predstav. Skoraj vsak mesec je kakšna dejavnost, za katero je treba odšteti 5 evrov. Šole v naravi stanejo okrog 250 evrov.
Zabava
Otrok pa bo seveda želel kdaj v kino, prijatelji ga bodo povabili na rojstni dan, vi pa boste morali poskrbeti za darilo, organizirali boste njegovo rojstnodnevno zabavo, kupili mu boste kakšno knjigo in najbrž tudi računalniško igrico, predvajalnik glasbe in brez dvoma se bo našlo še kaj.
To nanese na približno 20 evrov za kino, 20 evrov za darila za rojstne dni prijateljev, organizacija rojstnodnevne zabave vašega otoka vas stane približno 50 evrov. Vzemimo, da nas tovrstne zadeve na mesec stanejo 70 evrov.
Drugi stroški
Veliko staršev otrokom daje tudi žepnino, da bi nekaj teh stroškov pokrili sami in se naučili ravnanja z denarjem. Vzemimo, da mesečno otrok dobi 30 evrov.
Otroka je treba tudi nezgodno zavarovati, to nas stane 30 evrov letno.
Koliko nas torej stane osnovnošolec?
Po zgoraj naštetih povprečjih izračunamo, da nas osnovnošolec letno stane 3480 evrov, kar v devetih letih znese na približno 30.000 evrov.
Po podatkih, ki so jih zbrali na statističnem uradu, pa so prišli do mesečne številke 2854 evrov, kar v devetih letih znese 25.600 evrov, a niso natančno opredelili vseh stroškov, ki so jih zajeli v to oceno.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.