Na vaji bo preverjena pripravljenost sil za posredovanje za bojno delovanje ter uporabnost nove opreme vojaka in ostalih sredstev, ki so bila dobavljena v letošnjem letu. Vaja se bo sklenila v sredo, 18. decembra, so sporočili z obrambnega ministrstva.
Koncept izvedbe vaje podpira cilje načelnika Generalštaba Slovenske vojske za leto 2002, ki se nanašajo na zagotovitev sil za mednarodne operacije ter povečanje pripravljenosti enot za bojevanje. Gre za kombinirano taktično vajo poveljstev in enot ter taktično vajo z bojnim streljanjem, v njej pa bodo pod poveljstvom 1. brigade sodelovale bojne skupine 10. motoriziranega bataljona, 17. bataljona vojaške policije, odreda za specialno delovanje ter 9. brigade zračne obrambe. Pri vodenju in podpori vaje pa sodelujejo 182. pehotni bataljon, 14. inženirski bataljon in vojaška zdravstvena služba.
Temeljni cilj vaje je preveriti pripravljenost sil za posredovanje Slovenske vojske za izvajanje bojnih delovanj, obenem pa želijo z vajo "utrditi" poznavanje že uveljavljenih standardov in postopkov zveze NATO, ki se nanašajo na operativno načrtovanje, poveljevanje in kontrolo ter doktrino bojevanja. Vaja je namenjena tudi urjenju poveljstva in enot za izvedbo ukrepov pripravljenosti in prehod v polno bojno pripravljenost, povečanju usposobljenosti poveljstev in enot za izvajanje temeljne naloge in iz njih izhajajočih bistvenih nalog ter izboljšanju logističnih zmožnosti enot in sposobnosti delovanja v ekstremnih vremenskih razmerah.
Sestavni del vaje je taktična vaja z bojnim streljanjem, ki bo potekalo 16. in 17. decembra. Pri tem bodo sodelovali pripadniki motorizirane in minometne čete iz 10. motoriziranega bataljona ter vod zračne obrambe iz 9. brigade zračne obrambe. Skupno bo tako vključenih 186 oseb in 17 bojnih vozil, enote pa bodo delovale na devet skupin ciljev oziroma 80 tarč.
Izvedba vaje temelji na hipotetičnem scenariju, po katerem nasprotnikova enota ogroža objekt strateškega pomena za obrambo, zaradi česar so ukazani ukrepi povišane pripravljenosti sil za posredovanje. Sile se alarmirajo, oblikuje se združena bojna skupina, po povelju pa sile izvedejo premik. Naloga sil za posredovanje je, da takoj zavarujejo objekt ter preprečijo njegovo zavzetje, v nadaljevanju pa morajo izvesti napad z namenom uničenja nasprotnika ter vzpostaviti prvotno stanje.