21-letna študentka je že več kot mesec dni brez študentskih bonov, ker so ji na točki Študentske organizacije univerze v Ljubljani (ŠOU) sporočili, da ji ne pripadajo, ker po pokojnem očetu prejema 200 evrov družinske pokojnine. Zgrožena, da bo zaradi tega dohodka ostala brez subvencionirane prehrane, se je lotila raziskovanja in kmalu ugotovila, da je brez bonov ostala po krivici.
Zakon o subvencioniranju študentske prehrane v 6. členu namreč navaja, kdo vse je upravičen do študentskih bonov. "Upravičenci do subvencionirane študentske prehrane so vse osebe s statusom študenta, ki se izobražujejo na višjih strokovnih šolah in visokošolskih zavodih v Republiki Sloveniji ter niso v delovnem razmerju, ne opravljajo gospodarske, poklicne ali kmetijske dejavnosti oziroma poslovodne funkcije kot edini ali glavni poklic po predpisih o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju in niso prejemniki pokojnine, razen prejemniki družinske pokojnine," je navedeno v zakonu.
Kdo se moti?
Če zakon pravi, da ji nekaj pripada, referenti pa, da ne, potem je očitno, da se nekdo grdo moti. 21-letnica je začela brskati po spletu in preverjati, kaj ji pripada. Poklicala je na ŠOU in jim citirala zakon, tam pa so ji pojasnili, da je prišlo do napake v informacijskem sistemu, saj imajo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) upokojenci in prejemniki družinske pokojnine isto šifro, zato sistem ni zaznal, da je upravičena do bonov.
ŠOS: težave so na strani ZZZS, se jih pa da hitro urediti
Na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) pojasnujejo, da so težave na strani ZZZS. Kot navajajo, na podlagi Zakona o subvencioniranju študentske prehrane ŠOS od ZZZS pridobi podatek o tem, ali je študent upravičen do študentske prehrane ali ne. Kriterij za upravičenost je zavarovalna podlaga. "Do težav prihaja, ker ZZZS v nekateri zavarovalnih podlagah vodi tako upravičence kot neupravičence. Tega dejstva ne preverja ŠOS, ampak podatek dobi s strani ZZZS. Prav tako mora ŠOS podatek ZZZS upoštevati, saj bi v nasprotnem primeru kršil zakonodajo," pojasnjujejo na ŠOS in dodajajo, da je postopek reševanja nastalih težav dorečen na podlagi podpisanega dogovora med ŠOS in ZZZS. "V primeru, da študent ugotovi, da je upravičen in ga je sistem zablokiral, se mora zglasiti na ZZZS, kjer dobi ustrezna potrdila. Na podlagi potrdil ga ŠOS v istem trenutku odblokira in postane upravičenec. Situacija je tako lahko rešena v istem dnevu," še zatrjujejo v organbizaciji.
ZZZS mora priskrbeti ustrezna potrdila
Seveda smo za pojasnila prosili tudi ZZZS, kjer so pojasnili, da ŠOS navedene podatke pridobiva iz evidence obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki jo vodi ZZZS. ŠOS in ZZZS imata sklenjen dogovor o posredovanju podatkov, in sicer ŠOS na ZZZS posreduje enkrat mesečno EMŠO študentov, ki uveljavljajo subvencionirano prehrano, v mesecu septembru in oktobru pa dvakrat tedensko. Če ima študent urejeno zavarovanje iz naslova delovnega razmerja, opravljanja gospodarske, poklicne ali kmetijske dejavnosti oziroma poslovodne funkcije kot edini ali glavni poklic ali je prejemnik pokojnine, razen družinske, ZZZS posreduje na ŠOS dogovorjeno šifro, zaradi česar študent ni upravičen do subvencionirane študentske prehrane.
A očitno to ni dovolj, saj se je v primeru 21-letne študentke ta sistem izkazal za pomanjkljivega. Na ZZZS dodajajo, da študenta v primeru, če meni, da bi moral biti upravičen do študentske prehrane, študentski servis napoti na ZZZS, kjer preveri svoje zavarovanje. "Če si študent uredi ustrezno zavarovanje tekom meseca in izpolni pogoje za pridobitev subvencionirane študentske prehrane, je med ZZZS in ŠOS dogovorjen protokol, da študent na ŠOS predloži pisno potrdilo ZZZS o urejenem zavarovanju, na podlagi katerega ŠOS prizna subvencionirano študentsko prehrano," še dodajajo na ZZZS.
Tako so referenti na ŠOS (točka SŠP) študentko napotili na ZZZS, da tam preveri podlago za zavarovanje. Konkretnega primera ne morejo komentirati, "domnevajo pa, da v tem primeru ni bilo v evidenci obveznega zdravstvenega zavarovanja pripisan podatek, da se otrok, ki je prejemnik družinske pokojnine, šola, zato se po podatkih iz evidence ni štelo, da je prejemnik družinske pokojnine".
Čaka, da zadeve uredijo, ves ta čas pa je še vedno brez bonov
21-letnica sporoča, da zadeve še niso urejene, čeprav so ji obljubili, da bodo njen primer hitro rešili. Tudi z ZZZS je prinesla izpis obveznih zdravstvenih zavarovanj, ki dokazujejo, da prejema družinsko pokojnino. Zdaj čaka, da ji sporočijo, da se lahko oglasi po študentske bone. Njena mama je nad celotnim postopkom in sistemom zgrožena. "Zaradi njihove malomarnosti je bila hči več kot en mesec brez bonov, ker jim je verjela, da ji ne pripadajo. Ni mi pa jasno nekaj, ali so mislili da moja 21-letna hči prejema navadno pokojnino, ali kaj," se sprašuje.
Upamo, da je takšnih študentov, ki zaradi napak v sistemu ostajajo brez pripadajočih bonov, malo oziroma, da so vsi tako angažirani, da preverijo, katere so tiste pravice, ki jim pripadajo. Zakon določa, da so prejemniki družinske pokojnine, ki se šolajo, upravičeni do subvencionirane študentske prehrane. Dobro je, da to veste, ker se lahko zgodi, da sistem tega ne ve in v tem primeru boste morali doseči, da bodo napako čim prej odpravili.
KOMENTARJI (275)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.