Premier Janez Janša je po sestanku s predsedniki in poslanci koalicijskih strank, na katerih so na predlog SLS govorili tudi o odnosih s Hrvaško, poudaril, da glede izhodišč za reševanje vprašanja meje s sosednjo državo "ni enotna samo koalicija, ampak je enoten praktično celoten slovenski parlamentarni prostor".
Izhodišča, na podlagi katerih bo v bližnji prihodnosti potekalo srečanje mešane skupine mednarodnopravnih strokovnjakov, ki naj bi pripravila pravni okvir za reševanje vprašanja meje pred tretjo stranjo, so bila po besedah Janše usklajena že jeseni in na nek način ponovno potrjena na zadnjem sestanku predsednikov vseh parlamentarnih strank. Odločitve, ki so bile sprejete v zadnjem času, so bile zgolj tehnične narave.
Kar zadeva vsebino, pa gre za tri ključna izhodišča, je poudaril Janša. Prvo je, da se upošteva stanje, kakršno je bilo na meji 25. junija 1991. Drugo, da se odloča o celotni meji oz. o vseh spornih točkah na meji, ne samo na morski, kakor je predlagala Hrvaška. Tretje pa, "da v primeru, če ta predlog, vendar to ni edina možnost, predložimo Meddržavnemu sodišču v Haagu, izhajamo iz načela pravičnosti".
Podobnik zadovoljen
Po srečanju z Janšo je zadovoljstvo izrazil Janez Podobnik, katerega stranka je bila pobudnica pogovorov o odnosih s Hrvaško. Podobnik je dejal, da je bila informacija, ki so jo poslanci koalicije dobili o predlogu slovenskih izhodišč za reševanje vprašanj meje s Hrvaško pred potencialnim mednarodnim pravosodnim telesom, vsebinska, s strani poslanske skupine SLS pa sprejeta kot dobro izhodišče za nadaljnje delo.
Z vidika SLS je po besedah Podobnika ključno eno izhodišče, stanje na dan 25. junij 1991, ki ga v SLS razumejo zelo neposredno. "Po našem trdnem prepričanju nihče nima mandata in ga ne more dobiti, da bi se pred mednarodnim pravosodnim telesom ali pa sam pogajal o tistem ozemlju ali morju, ki je nedvoumno slovensko," je dejal Podobnik.
'Izhodišča so premalo usklajena'
Civilna družba Slovenije za pravično mejo s Hrvaško in Zavod 25. junij sta prav danes vladi očitala, da so izhodišča za reševanje vprašanja meje s Hrvaško pred mednarodnih pravosodnim telesom, premalo usklajena s stroko, da bi bila koristna za Slovenijo. Hrvaška pa zaradi "vojne psihoze" po njihovi oceni tudi ni "opravilno sposobna" za urejanje teh vprašanj, menijo. Zato bi bilo treba najprej vzpostaviti na meji stanje, kot je bilo ob osamosvojitvi, 25. junija 1991, izhodišča o meji pa sprejeti v državnem zboru.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.