Slovenija

Ostri odzivi Slovenije?

Ljubljana/Zagreb, 14. 11. 2005 16.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Hrvaška glede NEK trdi, da ščiti svoje interese, minister Vizjak pa napoveduje ostre odzive Slovenije.

Hrvaška zahteva odškodnino zaradi kasnejše dobave električne energije
Hrvaška zahteva odškodnino zaradi kasnejše dobave električne energije FOTO: POP TV

Na hrvaškem ministrstvu za gospodarstvo, delo in podjetništvo so pojasnili razloge, zaradi katerih je Hrvaško elektrogospodarstvo (HEP) sprožilo arbitražo proti Sloveniji zaradi nedobavljene električne energije iz Nuklearne elektrarne Krško (NEK). Kot so navedli, je HEP arbitražni postopek sprožil 4. novembra zaradi zaščite svojih vlaganj in interesov v NEK, potem ko slovenska vlada "ni izkazala nobene namere za povračilo škode HEP".

HEP je slovenski strani po navedbah hrvaškega ministrstva poslal dve ponudbi za rešitev spora po mirni poti. Na prvi predlog z 12. maja 2003 je slovenska vlada odgovorila negativno, na drugi, ki ji je bil poslan s 4. maja 2005, pa ni odgovorila v pričakovanem roku.

Arbitražni postopek pri mednarodnem centru za reševanje investicijskih sporov v Washingtonu, ki ga je HEP sprožil po analizi vseh odgovorov na njegove zahteve, po navedbah ministrstva temelji na odločitvah hrvaške vlade in sabora z leta 2003 in poslovnih odločitvah uprave družbe.

Na petem zasedanju meddržavne komisije za NEK 1. aprila 2004 sta obe strani sklenili, da se odškodninski zahtevek HEP ne bo več obravnaval na komisiji, temveč bo o "nadaljnjem postopku odločil HEP", so zapisali na ministrstvu.

Hrvaška zahteva povračilo škode v višini 31,7 milijona evrov

HEP po navedbah hrvaške strani električne energije iz nuklearke ni začel dobivati 30. junija 2002, kot je bilo dogovorjeno in naknadno zapisano v meddržavni pogodbi o NEK, temveč 19. aprila 2003. Tako za obdobje od 1. julija 2002 do 19. aprila 2003 zahteva povračilo škode v višini 31,7 milijona evrov. V višini zahtevka ni upoštevanih obresti, zahtevek pa je izračunan na podlagi razlike v ceni med dražjimi nadomestnimi viri in ceno električne energije iz NEK, so zapisali na ministrstvu.

Vizjak napoveduje ostre ukrepe

Arbitraža ne izključuje možnosti dogovora, temveč potrjuje resno namero HEP, da z institucionaliziranimi pravnimi metodami in mednarodnim pravom poplača svojo zahtevo. Hrvaško ministrstvo za gospodarstvo

Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak pa je izjavil, da še ni videl uradnega dokumenta o vloženi hrvaški arbitraži glede NEK. Dejal pa je, da so Hrvaške zahteve glede NEK popolnoma neutemeljene. Kot je dejal, se bo slovenska stran na predviden arbitražni postopek ustrezno pripravila, v prihodnjih mesecih pa je pričakovati tudi bolj trde odzive Slovenije, tudi v smislu podpore pri pogajanjih Hrvaške za vstop v EU.

Arbitraža o NEK lahko sproži ostrejše odzive Slovenije, napoveduje Vizjak
Arbitraža o NEK lahko sproži ostrejše odzive Slovenije, napoveduje Vizjak FOTO: Dare Čekeliš

Vizjak je pojasnil, da je Slovenija doslej vsebinsko vedno utemeljevala svoje stališče glede spornih vprašanj z NEK, v procesu arbitraže pa bo morala to stališče tudi procesno zagovarjati. Hrvaška pa še naprej krši meddržavno pogodbo, saj še vedno ni ustanovila pričakovanega sklada za razgradnjo krške nuklearke, je dejal gospodarski minister in dodal, da Slovenija še naprej namerava biti partner Hrvaški ob njenih prizadevanjih za vstop v EU.

Vizjak je še poudaril, da bi morali Hrvaška in Slovenija spor okrog NEK rešiti sporazumno, Slovenija pa se arbitraže ne boji. Sam postopek arbitraže pa po Vizjakovih besedah naj ne bi vplival na ostala odprta vprašanja med državama.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10