Državni svet si v sodelovanju s pristojnimi institucijami prizadeva za postavitev jasnih temeljev za zaščito otrok v Sloveniji, ki so žrtev vseh oblik nasilja v družini, šoli in drugih institucijah ter za okrepitev zaščite otrok ob razvezah staršev. Zaradi slednjega naj bi celo predlagali ustanovitev programa vzgoje za starše.
Varuh otrokovih pravic
„Veseli smo pobude varuhinje človekovih pravic Zdenke Čebašek Travnik po ustanovitvi inštitucije varuha otrokovih pravic,“ pravi Jan in dodaja, da bi s tem preprečili mnoge manipulacije otrok. Svetnik je še posebej opozoril na problematiko otrok, ki se znajdejo v ločitvenih postopkih. Po njegovih besedah v Sloveniji letno beležimo približno 3000 ločitev, med katerimi je 10 odstotkov konfliktnih in v katerih žrtve postanejo otroci. „Država bi morala pomagati tudi malim skupinam otrok, ki v takih primerih postanejo žrtve,“ je še poudaril.
Vlasta Nussdorfer, predsednica društva Beli obroč, ki je na tem področju veliko sodelovalo z DS, je poudarila, da je treba otroke, ki so vpleteni v civilne ali kazenske postopke, zaščititi. Po njenih navedbah v zadnjem času društvo tedensko prejme okoli 20 pisem, ki so opozarjala na družinsko problematiko.
„Otroci niso krivi, da padejo med dolge in mučne pravdne postopke,“ pravi Nussdorferjeva, ki je prepričana, da je na tem področju potrebno uvesti mnoge rešitve. Izpostavila je nujnost hitrih odločitev v postopkih, kjer so vpleteni otroci, saj je nanje mogoče vplivati. "Vsakršna odločitev mora biti hitra. Leta pravd spremenijo otroka," je opozorila.
Pred njo je že Jan opozoril na potrebo po družinskih sodiščih kot organiziranih oddelkih sodišč. "Praksa kaže, da že zdaj predsedniki sodišč tovrstne primere razporejajo na točno določene sodnike in ne prvemu sodniku, ki ima ravno čas," je izpostavil. Nussdorferjeva je k temu dodala, da bi morali izgraditi celoten sistem in usposobiti ne le sodnike te specialnosti, ampak tudi odvetnike in izvedence.
Po njenem mnenju Nussdorferjeve bi bilo potrebno ustanoviti konzilij izvedencev, ki bi svoje izvedensko delo opravil le enkrat, a to učinkovito in hitro, na njihovo odločitev pa ne bi smelo biti možnosti pritožbe, saj partnerji v postopku razveze pogosto zlorabljajo sodne postopke in pozabljajo na interese otrok.
Naslednji pomembni korak bi bil po njenih besedah program vzgoje za starše, ki se v ločitvenih postopkih borijo za skrbništvo. „Taki starši, bi v tovrstni šoli spoznali, kako kruti so do svojega lastnega otroka,“ pravi in dodaja, da bi lahko starši v tem postopku spoznali škodljivost svojega početja oziroma bi se pred strokovnjaki pokazali v pravi luči, da bi ti lažje presodili v korist otroka.
Izpostavila je še projekt zagovornika otrok, ki bi bil po njenem mnenju zelo pomemben institut. Kot je dejala, otrok v sodnih postopkih ob ločitvi ali kot žrtev zlorabe namreč potrebuje podporo že od prvega trenutka. „Dogaja se tudi to, da družina pritiska na otroka, da o zlorabi ne bi govoril,“ je še poudarila.
Družinski zakonik kmalu v proceduri
Družinski zakonik je sicer v pripravi že zelo dolgo, pravi Nussdorferjeva. Po njenih besedah je tekst dokončan in je tudi od pritiska javnosti odvisno, kdaj bo vložen v proceduro. A po njenem mnenju bi se to lahko ob ustrezni volji zgodilo še letos. Ko pride tekst v javno razpravo, pa bodo tudi v društvu Beli obroč skušali uveljaviti svoje predloge, je dejala.
'Pri sežanski tragediji so vprašanja odveč'
Nussdorferjeva je komentirala tudi zadnjo tragedijo v Sežani, v kateri naj bi mati zadušila svojo hčerko in sina. Dejala je, da nas vsak primer na področju nasilja, ki se zgodi v tej majhni Sloveniji, ponovno nekaj uči. „Najprej se sprašujemo, kdo je kriv, kdo je zatajil, vendar so ta vprašanja odveč,“ pravi tožilka in dodaja, da smo vsi poklicani, da govorimo namesto otrok. Po njenih besedah je zelo pomembno, da takrat, ko vidimo, slišimo in čutimo, tudi sami spregovorimo.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.