Mejna kontrola ne primerja le osebe s fotografijo. Pogledajo, ali ima otrok vsaj še kakšen drug dokument, zdravstveno izkaznico ali karkoli, skratka po priimku se že da primerjati, pravijo na policijski upravi. Bojazni, da bi se samo zato, ker je otrok na sliki mlajši, povečala možnost nedovoljenega prevoza otrok čez mejo, ni, dodajajo na policiji. Sicer pa so bili vse do leta 2000, ko je začel veljati nov zakon o potnih listinah, otroci do petega leta le vpisani v potni list staršev.

S tem, da mora imeti zdaj otrok za prestop meje lasten dokument, se Slovenija prilagaja standardom Evropske unije. Kar zadeva sliko, je zakon zelo jasen - če podoba na sliki ne odraža več realnega stanja, je dolžnost lastnika dokumenta, da ga zamenja. Na Ministrstvu za notranje zadeve pravijo, da ko gre za otroke, je to stvar zakonitega zastopnika, se pravi staršev, da preverijo ali lastnosti še kažejo pravo podobo pri otroku ali ne. Če ste se torej odločili, da otroku namesto potnega lista izdelate osebno izkaznico, ta je za polovico cenejša in velja dlje, pravzaprav niste veliko pridobili.

Sicer pa naj spomnimo še, da ko otroci prehajajo državno mejo v spremstvu kogarkoli drugega, razen staršev, za to potrebujejo posebno dovoljenje. Dobite ga na upravni enoti, stane le 170 tolarjev in velja eno leto. Če pa je priimek enega od staršev drugačen od otrokovega, mora imeti tudi ta ob prehodu meje s seboj otrokov rojstni list.