
Okoli 400 staršev učencev OŠ Bršljin je v začetku februarja na novomeškega župana Boštjana Kovačiča, vodstvo šole Bršljin in šolsko ministrstvo naslovilo peticijo, v kateri so zahtevali enakomerno prerazporeditev romskih učencev po vseh šolah novomeške občine. Če njihovim zahtevam ne bi ugodili, so starši zagrozili, da od ponedeljka, 7. marca, pa do izpolnitve njihovih zahtev, svojih otrok ne bodo poslali k pouku.
Starši v peticiji trdijo, da se otroci na OŠ Bršljin slabo počutijo, ker na šoli, ki ima vpisanih največ romskih učencev v novomeški občini, neuspešno rešujejo romsko problematiko. Zaradi tega se otroci po njihovem mnenju ne počutijo varne, to pa naj bi vplivalo tudi na njihov učni uspeh.
V peticiji starši še navajajo, da so njihovi otroci podrejeni Romom, hkrati pa naj vodstvo šole ne bi bilo sposobno za ustvarjanje normalnih pogojev za kvalitetno podajanje učnega procesa in discipline tistim učencem, ki so za to zainteresirani.
Starši še navajajo, da se povečuje število incidentov med romskimi in neromskimi otroki povečuje, šola pa naj bi te incidente tudi prikrivala.
Šola je brez ministrstva nemočna
Na vprašanje, kaj namerava vodstvo OŠ Bršljin storiti, če bodo starši uresničili napovedano grožnjo, je ravnatelj šole Anton Dragan za 24ur.com povedal, da vodstvo samo ne more storiti nič, je pa o nameri staršev obvestil šolsko ministrstvo.

Osnovno šolo Bršljin v tem šolskem letu obiskuje 626 učencev, od teh je 86 otrok romskega porekla, kar je največ v novomeški občini. Dragan je povedal, da bodo kljub napovedanemu bojkotu poskušali učni proces izpeljati kot ponavadi. Če pa se bo izkazalo, da bo število manjkajočih učencev tolikšno, da bi to oviralo normalno delo, pa bodo razmislili o ukrepih.
Ljudje nasedajo tistim, ki širijo paniko
Romski svetnik v novomeški občini Roman Tašič je za 24ur.com povedal, da se je o nastali problematiki danes pogovarjal s predstavnikom Urada za narodnosti ter o vsem skušal obvestiti tudi predsednika Zveze Romov Slovenije Jožeka Horvata Muca, ki pa ni bil dosegljiv. Ob tem je Tašič dejal, da je razočaran nad Horvatovim delom, saj ne posveča dovolj pozornosti Romom, ki ne živijo v Prekmurju, od koder je Horvat.
Glede nastale situacije v Novem mestu, pa je Tašič dejal, da določene napake tudi s strani tamkajšnjih Romov obstajajo, da pa za nastala dogajanja niso krivi le Romi, vendar tudi naraščajoča nestrpnost v okolju. "Razočaran sem nad ljudmi, ki nasedajo določenim posameznikom, ki ustvarjajo paniko," je dejal Tašič. Ob tem je mislil predvsem na Silva Mesojedca, predstavnika staršev OŠ Bršljin, ki se je lani v Novem mestu angažiral glede reševanja romske problematike.
Romski svetnik je še poudaril, da je prav tako razočaran nad delom ravnatelja Dragana, ki je že pred časom podal predlog, da bi se romski otroci integrirali po drugih šolah v občini. Kot je še dodal, so se predstavniki Romov pred leti trudili, da so starše prepričali, da so vse otroke začeli pošiljati v šolo. Tovrstni incidenti pa na vse doseženo, kar bi Romom omogočilo boljšo prihodnost, meče slabo luč.
Dvom v uspeh predloga staršev
Podžupan novomeške občine Miloš Dular je za 24ur.com povedal, da na občini obžalujejo, da je prišlo do takšnega stanja in bi želel, da bi starši počakali z odločitvijo o bojkotu do sestanka s šolskim ministrom Milanom Zverom. Ta je že napovedal, da se bo čez 14 dni oglasil v Novem mestu in takrat se bodo pogovarjali o predlogu staršev o enakomerni porazdelitvi romskih učencev po šolah v občini Novo mesto.

Dular je še dejal, da bodo na mestni svet podali predlog o združitvi šolskih okolišev v občini, prav tako pa so tudi sprejeli zahtevo staršev po uvedbi ločenih razredov za romske in neromske otroke. Glede na izkušnje iz preteklosti, pravi Dular, so bili rezultati šolanja boljši v preteklosti, ko so na šoli imeli poseben oddelek za romske otroke, kar naj bi potrdili tudi ravnatelji in starši. Vendar pa poudarja, da takšnih oddelkov ne morejo ustanoviti brez zakonske podlage.
V občini veliko pričakujejo tudi od vlade, ki je napovedala predlog Zakona o Romih, saj naj bi omogočil celovitejše reševanje romske problematike na ravni države.
Na vprašanje ali so incidenti med romskimi in neromskimi učenci pogosti, je Dular dejal, da do incidentov v šolah prihaja ne glede na to ali so v njih romski učenci ali ne. "Vendar pa je dejstvo, da je koncentracija romskih otrok največja na OŠ Bršljin in odnosi so najbolj napeti prav tam," dodaja.
Ali je zahteva staršev po enakomernejši razporeditvi romskih učencev po šolah v občini sploh izvedeljiva? Miloš Dular meni, da bi krajevne skupnosti, če bi predlog prišel na sejo mestnega sveta temu nasprotovale in da mestnemu svetu takšnega sklepa ne bi uspelo izglasovati. "Sicer pa prešolanje otrok tudi ni mogoče brez soglasja njihovih staršev," še pravi Dular.