
Umek je namreč na tiskovni konferenci SLS trdil, da bi zgraditev džamije povečala trgovanje z drogami v Ljubljani, saj se teroristične organizacije, tako pravi Umek, v veliki meri financirajo prav s preprodajo drog.
Od omenjenih izjav predstavnikov ljubljanske SLS o gradnji džamije se je sicer distanciral predsednik SLS Janez Podobnik, ki je ocenil, da takšna argumentacija ne sodi v javno razpravo. "Če greš v takšno razpravo, se težko izogneš etiketi, da netiš nestrpnost," je v ponedeljek dejal predsednik SLS. Dodal je, da izjave člana izvršilnega odbora SLS Andreja Umka nimajo podlage v nobenem stališču stranke.
O ovadbah razmišlja tudi Nova generacija SLS
V Novi generaciji SLS ocenjujejo, da je nastopil čas, ko so mediji in javnost postali pozorni na primere verskega sovraštva in nestrpnosti, ki se čedalje pogosteje pojavljajo v slovenski javnosti. Ob dejstvu, da so v Mladem forumu ZLSD ostro reagirali na nekatere izjave glede gradnje džamije, ogorčeno pa so se odzvali tudi v nekaterih drugih strankah, so se v Novi generaciji SLS odločili, da se pridružijo boju proti razpihovanju verskega sovraštva in nestrpnosti. V Novi generaciji SLS so se zato odločili, da bodo vložili ovadbe zaradi nestrpnosti, je dejal podpredsednik Nove generacije SLS Rok Ravnikar. Nova generacija SLS želi pri tem izpostaviti tudi druge primere nestrpnosti, kot sta izjava nekdanjega predsednika Mladega foruma ZLSD Luka Jurija glede pedofilije pri pouku in varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka glede izbrisanih. "V Novi generaciji SLS bodo najprej zbrali potrebno dokumentacijo, sledili bodo pogovori s pravnimi strokovnjaki, potem pa se bodo odločili ali obstaja dovolj dokaznega gradiva za vložitev ovadbe," je povedal Ravnikar.
Po mnenju Ravnikarja je nekdanji predsednik Mladega foruma ZLSD Luka Juri 4. decembra 2003 v oddaji Trenja na POP TV z izjavo o pedofiliji pri verouku grobo napadel čustva in ugled ljudi, ki svoje otroke pošiljajo k verouku, ali osebe, ki verouk poučujejo. "Menimo tudi, da je bila izjava podana z namenom zbujanja verskega sovraštva in nestrpnosti ter razžalitve vpletenih," je zapisal Ravnikar. Omenjena izjava je, menijo v Novi generaciji, kazniva po 300. členu kazenskega zakonika, ki govori o zbujanju narodnostnega, rasnega ali verskega sovraštva, razdora ali nestrpnosti. "Ne moremo tudi mimo izjav varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka, ki je tiste, ki so izražali pomisleke ob reševanju problematike izbrisanih, primerjal in enačil z nacističnimi zločinci," je zapisal Ravnikar in ob tem dodal, da očitnejšega primera nestrpnosti ne potrebujemo.