Kot smo poročali, so mariborski kriminalisti zaradi zlorabe položaja in s tem protipravne pridobitve 700 milionov tolarjev, ovadili uradno osebo iz mariborske občinske uprave in odgovorno osebo Mariborskega vodovoda. Kot vse kaže sta ovadena župan Boris Sovič in direktor mariborskega vodovoda Stanislav Jecelj.
Uradno z ovadbo ne Sovič ne Jecelj nista seznanjena. Je pa župan potrdil, da so ga kriminalisti pred časom res obiskali.
Sovič na podlagi višine omenjenega zneska predvideva, da se ovadba nanaša na ugotovitev računskega sodišča, iz leta 2002, katero je podalo mnenje, da je mariborski vodovod zbrana sredstva iz ekološkega tolarja neupravičeno nakazoval mestni občini. Ta pa naj bi sredstva v celoti vključila v občinski proračun.
Sovič je prepričan, da uradnega položaja ni zlorabil, saj o sredstvih proračuna odločajo mestni svetniki, kot župan pa njihove odločitve zgolj podpisuje.
Kabinet župana informacije ne more celovito komentirati
Kot so v sporočilu za javnost zapisali v službi za stike z javnostjo v kabinetu mariborskega župana, informacije, ki so jo novinarjem posredovali na policiji, ni mogoče celovito komentirati, ker iz nje ni razvidno, ali se primer nanaša na Mestno občino Maribor.
V kabinetu župana želijo poudariti, da če je ovadba povezana z nakazovanjem ekološkega tolarja v proračun MO Maribor (kar naj bi bilo moč sklepati po višini zneska, o katerem govorijo mediji), potem je MO Maribor svoja stališča o tem sporočila javnosti že maja ali septembra 2004. Takrat je Računsko sodišče RS objavilo revizijska poročila o poslovanju Mariborskega vodovoda za leti 2001 in 2002 in o poslovanju MO Maribor.
"Nakazovanje sredstev ekološkega tolarja je bilo urejeno s pogodbo, ki sta jo verjetno v letu 1998 podpisala takratni župan MO Maribor in direktor Mariborskega vodovoda ter kasneje noveliran v istem kontekstu leta 2000," je zapisano v sporočilu za javnost.
Računsko sodišče je takrat bilo mnenja, da občina za podpis pogodbe ni imela pravnih podlag, medtem ko je občina prepričana o nasprotnem, čeprav je mnenje Računskega sodišča spoštovala in pripravila pogodbo, s katero je sredstva prenakazala v Mariborski vodovod.
"Uradni položaj pri tem seveda ni bil zlorabljen," so zapisali v kabinetu mariborskega župana. "Sredstva so bila v celoti prihodek mestnega proračuna in o njih je vedno razpravljal mestni svet. Vedno so bila tudi porabljena za področje komunalne hidrotehnike," je zapisano v sporočilu za javnost.
"Skrb za večjo preglednost javnih financ ne more biti osnova za sum kaznivega dejanja. Ovadba, ki bi temeljila na tem, bi bila v strokovnem smislu zgrešena in nesmiselna, utemeljena bi lahko bila kvečjemu s političnimi motivi," so na koncu zapisali v županovem kabinetu.