Republiška veterinarska uprava (VURS) je v torek iz referenčnega laboratorija v Weybridgeu prejela rezultate dodatnih preiskav vzorca tri leta stare ovce pasme telex, ki potrjujejo, da je ta bila okužena s praskavcem. Gre za zelo staro in znano bolezen, ki je prisotna v večini držav, zdaj pa je bila ugotovljena tudi v Sloveniji, je pojasnila v.d. direktorice veterinarske uprave Simona Salamon.
Gre za prvi primer bolezni TSE (transmisivna spongiformna encefalopatija) pri ovcah v Sloveniji. Kot je pojasnila Salamonova, so veterinarski inšpektorji na posestvu, iz katerega je ta žival prišla izvedli ukrep prepovedi prodaje živali.
"Zdaj ko smo dobili potrditvene rezultate in zagotovo vemo, da gre za praskavec, pa bomo naprej izvajali vse ostale ukrepe, ki so predpisani v predpisih za izkoreninjenje te bolezni," je še povedala Salamonova. Pri tem je pojasnila, da se je veterinarska uprava med dvema možnima rešitvama odločila za pokončanje in neškodljivo uničenje vseh živali, zarodkov in jajčec pri tistih pasmah ovc, ki niso odporne na praskavec.
Sumljivi rezultati hitrih testov
Kot so pojasnili na kmetijskem ministrstvu, je bil 29. junija v okviru izvajanja preventivnih ukrepov v zvezi s TSE na Nacionalni veterinarski inštitut (NVI) poslan vzorec podaljšane hrbtenjače ovce, rojene leta 2001. Vzorec je bil najprej preiskan z dvema hitrima testoma - Enfer in Prionics Check Western -, pri čemer je reagiral sumljivo. Nato so pri ovci, ki je s hitrimi testi reagirala sumljivo na TSE, v laboratoriju NVI opravili še patohistološko in imunohistokemijsko preiskavo. Veterinarska uprava, ki je sicer izvedla vse predpisane ukrepe, je nato 9. julija prejela obvestilo, da je končni rezultat domačih preiskav ovce pozitiven na TSE.
Peti primer norih krav?
Glede morebitnega petega primera BSE v Sloveniji - sum se je pojavil pri šest let stari kravi pasme Red Holstein iz Prekmurja - pa je Salamonova pojasnila, da je veterinarska uprava ob tem izvedla vse predpisane ukrepe ter je na kmetiji, iz katere prihaja krava s sumom na BSE, opravila epizotiološko poizvedbo in začasno prepovedala promet z živalmi. Ker je bila žival rojena v Nemčiji, je bil o sumu obveščen tudi pristojni organ v Nemčiji, od katerega pa veterinarska uprava še ni prejela nobenega odgovora.