Društvo za varstvo okolja Bled je aprila opozarjalo na neprimerno odlaganje raznovrstnih gradbenih in zemeljskih odpadkov v vrtače v bližini vodovarstvenega območja Ovčja jama, ki lahko ogrozi vir za 15.000 in več ljudi. Bali so se, da so neprimerno odložene odpadke samo zasuli z zemljino in posejali s travo. Gre za Triglavski narodni park in območje Natura 2000.
Kot smo že poročali, je zasipanje opravljalo gradbeno podjetje z okolice Kranja po naročilu bližnjega kmeta, ki je lastnik zemljišča. Ta želi z izsekom gozda in nasipavanjem razširiti kmetovalno površino. Prebivalci so se po razkritju o odlaganju onesnažene zemljine zbali za vir pitne vode Ovčja jama.
Na to odkritje se je odzvalo Ministrstvo za okolje in prostor, ki so ga v Društvu za varstvo okolja Bled komentirali tako: "Po razkritju Društva za varstvo okolja Bled, da gradbeno podjetje iz okolice Kranja v neposredni bližini vodovarstvenega območja na območju Mežakle v TNP-ju in Naturi 2000 zasipava odpadke, se je ustvaril javni poziv za ukrepanje odgovornih. Ministrstvo za okolje in prostor je sicer podalo časovni okvir razširitve vodovarstvenega območja, saj je dokazano, da je območje Pernikov neposredno povezano z zajetjem Ovčja jama - vir pitne vode za več kot 15.000 prebivalcev v občinah Gorje, Bled in Radovljica. Državne institucije podlage za povečanje območja zaščite vodovarstvenega območja sprejemajo že desetletja, stanje pitne vode pa se za 15.000 prebivalcev na tem območju vsakoletno slabša, voda se od leta 2014 neprekinjeno klorira.
Nepravilnosti ravnanja lastnika zemljišča niso ugotovili
V izrednem inšpekcijskem nadzoru, ki ga je po uradni dolžnosti uvedla Inšpekcija za okolje in naravo Inšpektorata RS za okolje in prostor so ugotovili, da je načrtovana ureditev predmetnega kmetijskega zemljišča s strani TNP skladna z nameni in cilji parka pod pogoji, s katerimi je izvajalec seznanjen.
Izvajalec nasipanja je pridobil kulturnovarstveno soglasje za ureditev kmetijskih površin. Agencija RS za okolje mu je izdala sklep, da vloga za izdajo naravovarstvenega soglasja za ureditev kmetijskih zemljišč ni potrebna.
Zavod RS za varstvo narave, območna enota Kranj, je izjavil, da za poseg v skladu s pravilnikom ni treba pridobiti dovoljenja za poseg v naravo, poseg pa ni na vodovarstvenem območju.
Inšpekcija za okolje in naravo je opravila ogled na kraju samem, vendar nepravilnosti ravnanja fizične osebe, lastnika zemljišča, ni ugotovila, zato inšpekcijski ukrepi niso bili potrebni, so nam odgovorili.
Gradbeno podjetje naj bi odstranilo vse odpadke, kontrolni pregled na terenu še ni bil opravljen
Inšpekcija je uvedla postopek proti gradbenemu podjetju, ki je navažalo zemljino. Inšpekcijski zavezanec je v dovoljenem roku obvestil inšpekcijo, da je nepravilnosti odpravil in o tem predložil dokazila, so še sporočili iz MOP.
Inšpekcija za okolje in naravo je izdala odločbo, s katero je bilo inšpekcijskemu zavezancu odrejeno, da mora v roku 30 dni od vročitve odločbe odstraniti vse odpadke, ki jih je nezakonito odložil na zemljišču. Zavezanec je moral zagotoviti zakonito ravnanje z odstranjenimi odpadki, s tem da je moral predložiti evidenčni list pošiljke odpadkov ali okoljevarstveno dovoljenje za vnos zemeljskega izkopa ter o tem obvestiti inšpektorja: "23. maja je zavezanec z dopisom obvestil okoljsko inšpekcijo, da je odstranil zemeljski izkop, ki ga je odložil ter zagotovil zakonito ravnanje z njimi, kar je izkazal tudi s priloženim evidenčnim listom pošiljke odpadkov. Količine, navedene na evidenčnem listu, ustrezajo predhodno ugotovljenim količinam odloženega zemeljskega izkopa s strani inšpekcijskega zavezanca," so pojasnili na MOP.
Na vprašanje, ali so te trditve preverili tudi na terenu, so nam odgovorili: "Kontrolni pregled na terenu še ni bil opravljen. Inšpekcijski postopek še poteka."
Širitev vodovarstvenega območja
Kot so še sporočili z ministrstva, so pristopili k reševanju problema in predvideli pripravo strokovnih podlag za razširitev vodovarstvenega območja Ovčje jame konec maja, pripravo osnutka uredbe pa načrtujejo junija in julija. V drugi polovici letošnjega leta sledi postopek usklajevanja osnutka uredbe v javni obravnavi in medresorski obravnavi. Tako usklajen osnutek uredbe bo Ministrstvo poslalo v postopek za sprejem na Vlado RS.
Vodovarstveni režimi bodo, med drugim, podajali prepovedi glede rabe podzemne vode, glede gradnje objektov, prepovedi, omejitve in ukrepe glede kmetijskih zemljišč, rabe fitofarmacevtskih sredstev ter prepovedi in omejitve v zvezi z gorivi in drugimi nevarnimi snovmi. Dolžina uskladitvenega postopka je odvisna predvsem od števila prejetih pripomb, ki jih je treba uskladiti in jo je težko natančno določiti.
Kot dodajajo v Društvu za varstvo okolja Bled, bodo delo ministrstva in občin spremljali še naprej. "Časovni okvir je spodbuden. Spremljali bomo tudi resnost Inšpektorata, saj so gradbeni in nevarni odpadki še vedno zasuti v kraških vrtačah v TNP-ju in Naturi 2000," so prepričani.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.