Slovenija

OZP potrdil kandidaturo Vajgla

Ljubljana, 01. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

OZP je potrdil kandidaturo Vajgla za novega zunanjega ministra. Njegovo zaslišanje so bojkotirali nekateri poslanci opozicijskih strank.

Dimitrij Rupel
Dimitrij Rupel FOTO: POP TV

Sklep, v katerem parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) meni, da je bila Vajglova predstavitev pogledov in stališč ustrezna, je podprlo 13 od 14 navzočih poslancev, med njimi tudi Zmago Jelinčič iz opozicijske SNS. Poslanci ostalih opozicijskih strank so zaslišanje bojkotirali, saj menijo, da uvrstitev te točke na dnevni red ni bila v skladu s poslovnikom državnega zbora.

Vajgl je v predstavitvi napovedal, da bo v primeru izvolitve za ministra izhodišče za njegovo delo kontinuiteta zunanjepolitičnega delovanja in usmeritev, ki so Slovenijo pripeljali v Evropsko unijo in Nato. Posebno pozornost namerava posvetiti delovanju države v okviru teh dveh povezav, sodelovanju s strateškimi partnerji, kot so ZDA, Rusija in Kitajska, ter odnosom s sosednjimi državami.

Vajgl, trenutno slovenski veleposlanik v Nemčiji, je dejal, da mu je bilo dosedanje sodelovanje s sedanjim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom "v veliko zadovoljstvo", Rupel pa ima po njegovih besedah neprecenljive zasluge za to, kar je Slovenija danes.

Zaslišanje je bilo uvrščeno na dnevni red po glasovanju na začetku zasedanja z 12 glasovi za in šestimi proti. Poslanci iz vrst opozicije so temu nasprotovali, češ da gre za kršenje novega poslovnika DZ. Seje se je udeležil tudi predsednik DZ Borut Pahor. Izrazil je prepričanje, da je sam ravnal ustrezno, vendar pa je napovedal, da bo glede na različne interpretacije sklical sejo poslovniške komisije, ki naj prouči to vprašanje.

Rupel upa na omilitev stališč v LDS

Opozicija je nadaljevanje seje OZP bojkotirala
Opozicija je nadaljevanje seje OZP bojkotirala FOTO: POP TV

Zunanji minister Dimitrij Rupel je med sejo odbora poudaril, da ne nasprotuje predsedniku vlade in njegovemu predlogu, da ga razreši. "Jaz nevtralno spremljam to proceduro," je še dodal Rupel.

Po seji pa je novinarjem odgovoril na nekatera ugibanja, da se bo ob morebitni razrešitvi s položaja vrnil v poslanske klopi. Kot je dejal, je najprej potrebno počakati na morebitno razrešitev, nato pa še, da si je svoj sedež v DZ priboril na volitvah. Na vprašanje, v kateri poslanski skupini bi deloval ob morebitni vrnitvi v DZ, pa je Rupel dejal, da o tem zelo težko kaj pove. Sam sicer še vedno upa, da "bo v LDS prišlo do kakšne spremembe stališč ali omilitve dosedanjih pozicij".

Jelko Kacin je pojasnil, da mu niso povsem jasne besede kolega Rupla. "Ne vem, na kaj misli s spremembami. Če misli na kadrovske spremembe, ker se je udeležil Zbora za republiko, kjer je kot prvi uvodničar govoril, da nimamo pojma o demokraciji, to pomeni spremembo vodstva znotraj LSD, bi bilo na kaj takega potrebno čakati do kongresa LDS," je dejal Kacin.

SNS podpira razrešitev Rupla

SNS podpira predlog premierja Ropa
SNS podpira predlog premierja Ropa FOTO: POP TV

SNS je danes sporočila, da bodo "z veseljem podprli" predlog premiera Ropa za razrešitev zunanjega ministra Dimitrija Rupla s položaja. V stranki so prepričani, da se je ministrovo delo v času njegovega celotnega mandata odražalo predvsem v nazadovanju Slovenije na področju zunanje politike. SNS ob tem ocenjuje, da je Rupel državi s številnimi negativnimi potezami storil nepopravljivo škodo, na kar je stranka, kot je zapisala, opozarjala tako zunanjega ministra kot predsednika vlade, ki ga je že pred časom tudi pozvala k Ruplovi zamenjavi. SNS zato toliko bolj preseneča odločitev premiera Ropa, ki je kot razlog za Ruplovo razrešitev namesto njegovega škodljivega, večkrat celo proti slovenskega delovanja, navedel le nestrinjanje oziroma neskladje s politiko LDS.

Nekaj vprašanj za Rupla

OZP je na današnji seji obravnaval tudi točko pobude in vprašanja, v okviru katere je na poslanska vprašanja odgovarjal minister Rupel. Poslanci so ministra med drugim spraševali o odnosih z Italijo, kriterijih za razdeljevanje sredstev Slovencem po svetu in dejavnostih Slovenije v podporo priznanju Makedonije pod njenim ustavnim imenom.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1