Slovenija

OZP pozdravlja poročilo Bruslja

Ljubljana, 10. 10. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Člani parlamentarnega odbora za zunanjo politiko so zadovoljni s poročilom Bruslja, ki je deset kandidatk, med njimi tudi Slovenijo, priporočila za vstop v EU v letu 2004. Skrbi pa jih nevarnost neto plačništva in negotov izid irskega referenduma, ki lahko upočasni širitev.

Člani odbora so se na današnjem zasedanju seznanili z vsebino širitvenih dokumentov in nad njimi itrazili zadovoljstvo. Poslanci pa so zaskrbljeni pred irskim referendumom o ratifikaciji pogodbe iz Nice, ki naj bi vplival na časovno izvedbo širitve Unije.

Erwan Fouere
Erwan Fouere FOTO: Dare Čekeliš

Poročilo za Slovenijo in širitveno strategijo je članom odbora najprej predstavil vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji, veleposlanik Erwan Fouere, ki je izpostavil ugotovitev komisije, da Slovenija izpolnjuje kriterije za vstop v EU, zato bo do leta 2004 sposobna sprejeti obveznosti članstva v povezavi. Opozoril je tudi na nekatera področja, kjer bo država še morala vložiti dodatne napore. Vnovič je tudi ponovil stališče komisije, da ob vstopu v unijo nobena novinka ne bo v neto plačniškem položaju.

Zunanji minister Dimitrij Rupel je poročilo komentiral kot opravljen sprejemni izpit za vstop v EU in dodal, da se zdaj "začenja novo šolsko leto". Poročilo je po njegovih besedah tudi osnova za odločitev o širitvi, ki naj bi jo voditelji EU najprej sprejeli na vrhu v Bruslju konec meseca oziroma sredi decembra v Koebenhavnu, ko naj bi tudi sklenili pristopna pogajanja med EU in kandidatkami. Po Ruplovem mnenju je Slovenija po dolgih pogajanjih, številnih žrtvah in potrpežljivem čakanju vendarle prišla, kamor je želela - na prag EU. "To je velik uspeh in tega se moramo zavedati," je menil minister, ki pa je dodal, da mora država še naprej izpolnjevati svoje obveznosti in nadaljevati priprave na članstvo v EU, saj bo vse do članstva v povezavi pod stalnim drobnogledom Evropske komisije.

Janez Potočnik
Janez Potočnik FOTO: Dare Čekeliš

Minister za evropske zadeve in šef pogajalcev z EU Janez Potočnik je ponovil, da Slovenija vstopa v novo fazo pristopnega procesa, saj ni več kandidatka, temveč pristopnica. "Glede na poročilo ne dvomim, da do začetka leta 2004 ne bi bili v celoti pripravljeni na članstvo v EU," je še menil. Po Potočnikovih besedah je glavnina dela opravljenega, ostaja še nekaj zadev, za katere "pa bomo poskrbeli, da se bodo premikale naprej," je poslancem zagotovil minister, ki je na kratko orisal še urnik in izvedbo formalnih postopkov za vstop Slovenije v EU.

Kot omenjeno, so člani odbora vsebino poročila sprejeli z zadovoljstvom, so pa po vrsti izražali zaskrbljenost pred irskim referendumom o ratifikaciji pogodbe iz Nice, ki bo prihodnjo soboto. Pomiriti jih je skušal irski veleposlanik v Sloveniji Gary Ansbro, ki je postregel tudi z izidi zadnjih javnomnenjskih raziskav. Ti kažejo, da bi za ratifikacijo pogodbe glasovalo 44 odstotkov vprašanih, proti pa 22 odstotkov. Pri tem pa je kot posebej pomembno izpostavil dejstvo, da je podpora pogodbi zelo visoka med irskimi kmeti.

Ansbro je tudi pojasnil, da do drugega glasovanja prihaja v bistveno drugačnem kontekstu v primerjavi s prvo izvedbo referenduma junija lani, ko so Irci dokument zavrnili s 54 odstotki glasov. Kot je priznal, se je irska vlada najverjetneje prenaglila, saj prebivalcem ni dala na voljo dovolj informacij o pomenu pogodbe. To pomanjkljivost je Dublin pred vnovičnim glasovanjem popravil, saj intenzivna informacijska kampanja v podporo pogodbi iz Nice teče že od junija.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1