Če ste pred časom na novo vgradili kurilno ali dimovodno napravo in vas je dimnikar ob prvem pregledu opozoril na nepravilnosti, je sedaj skrajni čas, da jih odpravite, opozarjajo v sekciji dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS).
Pri tem je pomembno, da ima kurilna naprava ustrezna dokazila o izpolnjevanju zahtev. Pravilno in učinkovito obratovanje kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav namreč zagotavlja požarno in zdravstveno varnost, hkrati pa na ta način potrošniki pri ogrevanju tudi privarčujejo ter manj obremenjujejo okolje. Glavni pogoj za varno obratovanje vseh naštetih naprav je redno opravljanje dimnikarskih storitev, skladno s predpisi (redni pregledi, pogostost čiščenja, meritve emisij itd.).
"Če vaša kurilna naprava med poletjem miruje oz. je ne uporabljate, potem priporočamo, da sistem pred novo sezono pregleda tako dimnikar kot tudi serviser peči. Le tako si boste zagotovili brezhibno obratovanje celotnega sistema," svetuje predsednik sekcije dimnikarjev pri OZS Simon Dovrtel. Če svoje peči, dimnike in zračnike redno vzdržujete in jih uporabljate tudi poleti, pred kurilno sezono ni potrebe po posebnih dodatnih ukrepih.
Zaradi neustrezne peči so kaznovani kar potrošniki
V sekciji dimnikarjev poudarjajo, da so že večkrat pristojne organe opozorili, da je neprimerno, da za nepravilno vgrajeno peč ali peč, ki ne dosega emisij, odgovarja potrošnik. Ob tem pozivajo dimnikarske družbe, naj v tej situaciji uporabnike strokovno in ustrezno seznanjajo o napakah na napravah, da s tem preprečijo nevarne situacije in zavajanje potrošnikov.
"Vendar pa naj zaradi protipravne situacije, v kateri se lahko znajde potrošnik v inšpekcijskem postopku, dimnikarji ne odstopajo neurejenih zadev inšpekcijam. Država namreč nestrokovnih ravnanj na terenu ne more reševati na način, da dimnikarje sili na lastne stroške prijavljati svoje stranke na inšpekcijo, ki jih potem denarno kaznuje, po drugi strani pa ne uvede strokovnega nadzora nad nestrokovnimi monterji in dimnikarji. Za nepravilna stanja naj najprej odgovarja tisti, ki je nepravilnost povzročil, ne pa potrošnik," dodaja Dovrtel.
Centralne peči na drva, pelete ali sekance morajo dosegati razred 5
Z avgustom 2019 je stopil v veljavo nov predpis, ki znova določa, katere kurilne naprave je dovoljeno prodajati in vgrajevati. Še bolj natančno bo to opredelila evropska uredba, ki stopi v veljavo 1. januarja 2020. Če kupujete novo centralno peč na drva, pelete ali sekance, se ob tem prepričajte, da peč po standardu SIST EN 303-5 dosega razred 5, opozarjajo v sekciji dimnikarjev.
Posebna pozornost je potrebna predvsem pri pečeh, ki imajo prigrajen peletni gorilnik, in je v peči možno kuriti tudi drva. Takšne peči so v večini primerih neustrezne, še posebno če so cenejše. Peč mora imeti pisno dokazilo o izpolnjevanju zahtev za vsako vrsto goriva posebej, torej za drva, pelete in sekance ločeno. Zato je tako težko prodajati peč, ki bi izpolnjevala zahteve za vsa goriva (celo na plin in El kurilno olje) in bi bila hkrati cenejša kot specialna peč na eno vrsto goriva. "Laboratorijski testi in razvoj sto izjemno dragi, zato ne nasedajte zavajajočim in poceni ponudbam. Ključno vlogo pri nadzoru imajo še vedno tržni inšpektorat, inšpektorat za okolje in prostor ter gradbena inšpekcija," še poudarjajo dimnikarji.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.