Premier Borut Pahor je po pisanju današnjih Financ Agencijo za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) prijavil protikorupcijski komisiji, saj naj bi obstajal sum, da naj bi na vodstvo agencije vplivala predvsem lobista Janez Zemljarič in Drago Isajlović oziroma kdo drug.
Prijavo protikorupcijski komisiji so za časnik potrdili tudi v premierjevem kabinetu. "Ugotavljanje resničnosti omenjenih trditev je premier zaupal za to pooblaščenim organom. Če se bo izkazalo, da so trditve resnične, bo predsednik vlade ukrepal skladno z zakonskimi pooblastili," so navedli.
V Pahorjevem kabinetu so še dejali, da premier verjame, da vodstvo agencije, ki jo vodi Dagmar Komar, Marko Golob in Danilo Grašič pa sta člana uprave, dela neodvisno in v korist lastnika, torej države. Pahor za zdaj tudi nima nobenih konkretnih dokazov, ki bi spremenili to mnenje. Predsednik protikorupcijske komisije Goran Klemenčič podrobnosti preiskave in tega, koliko časa bo trajala, ne želi razkriti.
Agencija je marsikomu stopila na žulj
Na to pa se je že odzvala Komarjeva, ki pravi, da je agencija zaradi visokih standardov korporativnega upravljanja marsikomu stopila na žulj, predvsem določenim zasebnim interesom. "Delujemo strokovno, odgovorno in povsem neodvisno, in če bo država želela, da se to delo nadaljuje na ta način in da se postavijo dobri temelji za korporativno upravljanje, da se bo politika ločila od stroke, potem naj ta agencija ostane. Sicer pa je bilo že včeraj prepozno – zakaj je niso ukinili," je še izpostavila Komarjeva.
Glede srečevanj z Zemljaričem in Isajlovićem je Komarjeva pojasnila, da gre pri tem za osebno odgovornost vsakega posameznika in ne za kolektivno odgovornost uprave. "Imeti kontakte z lobistom ali nelobistom še ni prepovedano ravnanje, ampak je treba te stike najaviti protikorupcijski komisiji. Z nobenim od imenovanih nisem imela nobenega stika in zato tega protikorupcijski komisiji tudi nisem naznanjala," je še dejala Komarjeva.
Danes je dobila informacijo, da je premier dobil dokument in da ga je posredoval organu pristojnemu organu. O tem, ali vidi to kot nezaupnico premierja, je Komarjeva dejala, da so z dobrim delom na agenciji naleteli na kup zasebnih interesov, kar je verjetno tudi razlog za različne prijave, za pisanje določenih informacij v medijih, ki velikokrat po njenih besedah ne držijo.
Pahor: Agencija si lahko povrne zaupanje
Pahor je po današnji seji vlade pojasnil, da se redko odloča za prijave, razen v tem primeru, ko je v dopisu, ki je zadeval domnevno nezakonit vpliv na odločitve agencije, ocenil, da so navedbe dovolj utemeljen razlog, da se o njih izvede preiskava v okviru protikorupcijske komisije, če bo ta tako odločila. "Komisija bo znala v pogovoru z vodstvom agencije ugotoviti, ali je šlo za nezakonite poskuse vplivanja. Popolnoma nesprejemljivo bi bilo, če bi javnost dobila vtis, da je agencija podvržena klientelističnim, nezakonitom vplivom lobijev ali drugih krogov, ki vplivajo na odločitve agencije," je dejal. Glede zaupanja v delo agencije je izpostavil, da si agencija lahko pridobi avtoriteto z delom in rezultati, da pa so očitno bila storjena nekatera dejanja, ki to avtoriteto spodbijajo. "Mislim, da bi lahko v enaki sestavi to avtoriteto dobili nazaj," je dejal Pahor, ki meni, da je čas, da agencija pride pred državni zbor in da ji poslanci postavijo vsa vprašanja, ki jih zanimajo.
Iz besed finančnega ministra Franca Križaniča po današnji seji vlade je bilo razumeti, da naj bi bil koncept novega zakona o upravljanju kapitalskih naložb države narejen do konca meseca. Z njim naj bi poenotili sodelovanje posameznih upravljavcev javnega premoženja – agencije, Slovenske odškodninske družbe (Sod) in Kapitalske družbe (Kad) – in omogočili bolj optimalno gospodarjenje.
Komarjeva je pojasnila, da agencija trenutno pripravlja strategijo in da so določena odprta vprašanja predvsem glede naložb Kada in Soda. O točni vsebini novega zakona o upravljanju kapitalskih naložb države Komarjeva ni seznanjena, verjame pa, da so spremembe zakona prav v tem duhu.
Izrecno pa je poudarila, da je agencija več kot uspešna pri svojem delu. "Strategijo smo zapisali v roku, vsebina je bila povzeta po sektorskih politikah, kar pomeni, da se nismo sami po sebi odločali. Če smo kaj nadgradili, smo bili celo večkrat kritizirani," je dejala.
Sicer pa je Komarjeva danes predlagala razrešitev nadzornega sveta Darsa.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.