Generalni sekretar vlade Milan M. Cvikl mi je pritrdil, da je revizijsko poročilo vplivalo na potek kadrovskih postopkov pri izbiri direktorja urada za verske skupnosti, je po današnji seji vlade dejal premier Borut Pahor. S tem je po njegovih besedah nesporazum med njim in Cviklom odpravljen, zato slednji ostaja na svojem položaju.
Pahor je dejal, da je zaplet, ki ga je bilo treba tudi javno razčistiti, nastal zaradi informacije v enem od slovenskih medijev, da bodisi premier bodisi generalni sekretar vlade nista govorila resnice. Zato je Cvikla v sredo poklical in mu naročil, naj na novinarski konferenci pove to, kar je res. Dejstvo je, da je revizijsko poročilo vplivalo na postopek izbire direktorja urada za verske skupnosti, je povedal premier in dodal, da so s tem "dvomi razčiščeni".
Poudaril pa je, da je Aleš Gulič lahko v prihodnje zelo dober direktor urada. Kot je dejal, zoper Guliča ni imel kakšnih pomislekov in je tudi podprl njegovo kandidaturo, ko je bila na vladi. Je pa premier podpiral tudi nekdanjega direktorja urada Draga Čeparja, saj je z njim, kot je dejal, veliko sodeloval, tudi verske skupnosti pa so imele veliko zaupanje vanj. Pahor je povedal, da so ga tri verske skupnosti v pismu tudi prosile, naj Čepar ostane. Kot je poudaril, pa je imenovanje direktorjev uradov suverena pravica države in vlade. O tem po njegovih besedah ni dvoma, niti če bi pomisleke imel Vatikan.
'Odnosi z Vatikanom so pomembni'
Je pa premier poudaril, da se mu zdijo odnosi z Vatikanom pomembni. Ob tem je menil tudi, da si tako Vatikan kot Slovenija želita zglednih odnosov. Tako je komentiral poročanje nekaterih medijev v minulih dneh, da so odnosi med državama napeti, predvsem zaradi imenovanja Aleša Guliča za novega direktorja urada za verske skupnosti.
Premier, ki je bil v petek na obisku v Rimu in Vatikanu, kjer se je srečal z vatikanskim državnim tajnikom Tarcisiom Bertonejem, je napovedal, da bo zelo kmalu znova obiskal Vatikan in se srečal tudi s papežem Benediktom XVI. Na namigovanja v medijih, da bi lahko Vatikan odpoklical nuncija iz Slovenije Santosa Abrila y Castella, pa je Pahor dejal, da se to ne bo zgodilo. "Prav gotovo bi bil umik nuncija iz Slovenije znak nekih diplomatskih napetosti, to se ne bo zgodilo," je dejal.
Predsednik vlade se je tudi zahvalil veleposlaniku v Vatikanu Ivanu Reberniku, ki je v času, "ko so bili odnosi mogoče tudi zaradi takih ali drugačnih informacij nekoliko bolj napeti", vzpostavil stik tudi z nuncijem v Sloveniji, "ki je razčistil zadeve in spravil odnose v tiste vode, ki si jih želita tako Slovenija kot Vatikan, torej v zgledne".
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.