Predsednik republike Borut Pahor je včeraj predsednikom parlamentarnih strank, vodjem poslanskih skupin, ministru za zdravje in strokovni svetovalni skupini poslal vabilo za že tretje srečanje na Brdu pri Kranju, na katerem bodo razpravljali o strategiji boja proti epidemiji covida-19. Ob širjenju novih sevov, ki so Slovenijo popeljali proti tretjemu valu, ter predlogom strokovne skupine za popolno zaprtje države v začetku aprila, bodo razpravljali tudi o novih ukrepih.
Prvaka LMŠ Marjana Šarca in koordinatorja Levice Luke Mesca že na prejšnjo srečanje ni bilo. Tokrat sta udeležbo odpovedali, oziroma za svojo prisotnost postavili več konkretnih pogojev, tudi predsednici SD in SAB, Tanja Fajon in Alenka Bratušek.
Fajonova je v pismu Pahorju včeraj zapisala, da smisla za prisotnost na srečanju ne vidi, dokler ne bodo izpolnjeni naslednji pogoji: preklic kaznovanja in represije zaradi omejitev državljanskih pravic, vključno z ukinitvijo policijske ure, uveljavitev 100-odstotnega bolniškega nadomestila zaradi preventivne samoizolacije, sprememba strategije cepljenja, da do konca aprila precepimo starejše in osebe s kroničnimi obolenji, vodilna vloga epidemiologov in njihova večja zastopanost v strokovni skupini ter gospodarska pomoč vsem dejavnostim, ki trpijo zaradi posledic dolgotrajnih omejitev ali bodo prizadete zaradi napovedanega aprilskega zaprtja.
Fajonova je odločitev Pahorja sicer pozdravila, "saj je prav, da državljanke in državljani od stroke in vlade slišijo o resnosti epidemije in načrtovanih ukrepih". A odločitev po njenih besedah ne pomeni, da vlada kakorkoli pred nedeljo odgovarja na pogoje, ki jih je naslovila v odgovoru na vabilo. "Vedno sem pripravljena na pogovor, a dokler ena stran ne posluša, ta preprosto nima smisla."
"Predsednik vlade Janez Janša je aroganco in nespoštovanje do političnih sogovornikov potrdil tudi danes v Evropskem parlamentu. Moji kolegi so šokirani. Z nastopom je dodatno prispeval k uničenju mednarodnega ugleda Slovenije," se je odzvala tudi na današnji spor v Evropskem parlamentu.
"Janez Janša je le še podkrepil upravičenost mojega predloga predsedniku republike, da ga po zgledu slovaške predsednice pozove k odstopu in predčasnim volitvam," je v odzivu še zapisala Fajonova.
Bratuškova pa je v prvotnem odgovoru Pahorju na njegovo vabilo izpostavila predvsem potrebo po informacijah in odgovorih, saj po njenih besedah vladna strokovna skupina na prvih dveh srečanjih niti ni odgovarjala na vprašanja, temveč so pripravili zgolj "zelo splošne odgovore, ki jih že poznamo". "Zakaj niso želeli ali smeli odgovoriti na naša vprašanja, ne vem, me pa skrbi, da imajo pripravljeno analizo, kaj je šlo v drugem valu narobe in je ne smejo pokazati. Še bolj me skrbi, da te analize vlada nima, kar pomeni, da gre v tretji val znova nepripravljena," pravijo v SAB. Kjer jih je zanimalo predvsem, katerih predlogov strokovne skupine vlada ni upoštevala, katere je sprejela kljub nasprotovanju skupine ter katere ukrepe strokovna skupina ocenjuje za uspešne.
Kljub Pahorjevi ponudbi o javnem srečanju predstavnikov SAB, vključno s predsednico Bratuškovo, v nedeljo na srečanje ne bo. Želijo si namreč odgovorov. Dejstvo, da bo srečanje potekalo javno, pa ne spreminja ničesar, dodajajo.
Na njuni pismi je danes s svojim odgovoril predsednik Pahor ter napovedal, da bo nedeljsko srečanje stroke in politike javno, kar mu je sicer včeraj predlagal premier Janez Janša.
Pahor meni, da s to odločitvijo omogoča tudi "izpolnitev drugih pričakovanj, ki sta jih izrazili v pismih, saj jih bosta tako lahko javno predstavili in pričakovali jasen odgovor stroke in politike," je zapisal v pismu Fajonovi in Bratuškovi.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.