Predsednik republike Borut Pahor je po pogovorih s hrvaško kolegico Kolindo Grabar-Kitarović in avstrijskim predsednikom Heinzem Fischerjem menil, da EU širitve na Zahodni Balkan ne sme videti kot tehnični problem, temveč je to zapleten politični proces in mu je zato treba posvetiti pozornost.
"Ne vidim druge priložnosti za mir, varnost, blaginjo, spravo, ne samo na Zahodnem Balkanu temveč širše v tem delu Evrope, brez vključitve teh držav v EU v razumnem roku."
"Če bo videla EU približevanje teh držav kot tehnični proces, ne politični, potem utegne zamuditi priložnost in ta prostor utegne postati prostor geopolitičnih trenj, namesto da bi imel evropsko perspektivo," je še ocenil Pahor.
Za vse enaka pravila
Avstrijski predsednik je EU označil za eno od pravilnih potez po drugi svetovni vojni in poudaril, da še "nismo pri koncu, temveč jo moramo razvijati naprej". To po njegovih besedah zadeva tudi Zahodni Balkan. "A za vstop v unijo morajo za vse veljati enaka pravila," je še dejal Fischer.
Z njim se je strinjala tudi Grabar-Kitarovićeva in dejala, da morajo imeti države, ki želijo postati članice unije, jasno perspektivo, pod pogojem, da vse izpolnijo enake kriterije. "Proces širitve je okrepil EU in se mora nadaljevati," je poudarila.
Predsedniki so danes govorili tudi o sedanjosti in prihodnosti Evropske unije, brez katere po besedah Pahorja ne bi v miru obeleževali 70. obletnice konca druge svetovne vojne. Je pa vprašanje, ali obstoječa mentalna in institucionalna struktura EU ustreza potrebam prihodnosti. Danes lahko ugotavljamo, da EU trenutno ni najkonkurenčnejša na svetu in da so jo nekatere države prehitele. Kot je še dejal slovenski predsednik, rešitev vidijo v institucionalnih in drugih spremembah, ki morajo EU ohraniti konkurenčno in solidarno.
Danes so se zato dogovorili, da se bodo konec avgusta v avstrijskem Alpbachu vsi trije udeležili konference o evropski prihodnosti. Pahor je predlagal, da bi nanjo povabili tudi mlade, da bi skupaj ugotovili, kako bi bila unija konkurenčnejša in bolj solidarna.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.