Slovenija

Sporazum mora skozi vladno proceduro

Ljubljana, 06. 11. 2009 20.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pogajanja med Slovenijo in Rusijo o gradnji plinovoda Južni tok v Sloveniji so končana, sporazum med državama pa je pripravljen na podpis, je povedal Kopač.

Pogajanja z Rusi naj bi bila uspešna ...
Pogajanja z Rusi naj bi bila uspešna ... FOTO: Kanal A

Pogajanja med Slovenijo in Rusijo o gradnji plinovoda Južni tok v Sloveniji so končana, sporazum med državama, ki bo moral še čez vladni postopek, je pripravljen na podpis, je povedal direktor direktorata za energijo na ministrstvu za gospodarstvo Janez Kopač.

Sporazum bo določil, da bo šel plinovod preko Slovenije. "S tem smo izkoristili strateški položaj in ga okrepili. V pogajanjih smo dosegli določbe, ki jih nobena druga država ni. Smo podpisniki sporazuma na tej trasi in imamo določbe, zaradi katerih nas ne bo bolela glava," je povedal Kopač, ki je popoldne z Moskvo potrjeval zadnjo verzijo besedila.

Sporazum, ki mora skozi vladno proceduro in ga mora podpisati predsednik vlade, je po Kopačevih besedah pripravljen na podpis.

Ključno vprašanje dolgotrajnih pogajanj je bilo, ali bo imelo to skupno podjetje poseben davčni status in ali bo njegovo delovanje regulirano v skladu z evropsko zakonodajo, ki ureja delovanje lastnikov infrastrukture, pojasnjuje Kopač. "Ruska stran je želela imeti poseben status, zunaj določb evropske zakonodaje, kar jim je v meddržavnih sporazumih z Grčijo Bolgarijo in Madžarsko tudi uspelo. Na to nikakor nismo pristali, saj bi ob izvajanju sporazuma trčili na tožbo Evropske komisije pred evropskim sodiščem," pravi.

Po Kopačevih besedah so se zavedali, da so "ves čas v igri med dvema velikanskima mlinskima kamnoma – EU in Rusijo", zato so bili vztrajni in natančni pri formulacijah sporazuma.

Glede na dogovor bo moralo skupno podjetje, ki bo v polovični lasti družb Gazprom in Geoplin plinovodi in bo imelo sedež v Sloveniji, prestati certificiranje, kakršno je zahtevano za vse sistemske operaterje, lastnike infrastrukture, ki opravljajo javno službo. Ta postopek certificiranja poteka prek slovenske Agencije za energijo, potrjuje pa ga Evropska komisija. "Tako smo se vnaprej izognili vsem morebitnim očitkom Evropske komisije," je dejal Kopač in dodal, da je bilo na to določilo zelo težko odbiti pristanek ruske strani.

Sedaj morata družbi Geoplin plinovodi in Gazprom dokončati študijo izvedljivosti projekta. "Ta je odvisna od vrste predpostavk, med drugim ali bo šel plinovod v Slovenijo iz Hrvaške ali iz Madžarske, ali naj bi potekal severno ali zahodno od Ljubljane (in bo navezan ali na italijansko ali avstrijsko omrežje), kakšne bodo predvidene količine, ki se bodo pretakale prek plinovoda," je nanizal Kopač in dodal, da so te odločitve odvisne od ruske strani.

Ko bo študija končana, se bo dalo bolj natančno načrtovati, kdaj se bo gradnja začela. Kopač je ob tem dodal, da si slovenska stran želi, da bi se pretežno ali v celoti uporabili obstoječi slovenski plinovodi. "Zmogljivosti, ki so trenutno v gradnji, to je plinovod Ljubljana–Kidričevo, to omogočajo," je dodal Kopač.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

8JASMIN
07. 11. 2009 15.18
Ta Borat Kardelj-Pahor nezna druga, kot se podpisovat, saj kar pa podpiše pa tako nezna prečitat....
thc_4u
07. 11. 2009 12.14
Pahor.....ce si ze hrvatom podaril nase ozemlje......biznis nared...mi rusom ozemlje za plinovod.... oni nam uvrstitev na SP v JAR.....
Tonček Balonček
07. 11. 2009 07.42
Dokler s ene vrne sanjska ekipa, so vsi podpisi in projekti brez pomena!
pijanec22
07. 11. 2009 02.03
Boljše, da gre plinovod čez Slovenijo in na tak način nekaj zaslužimo - kot da bi šel čez Avstrijo in bi mi spet ostali na suhem.
M-teorija
07. 11. 2009 01.22
Toliko za informacijo vsem ilegalcem! Bruselj zanimajo iraška nahajališča zemeljskega plina na zahodu države. Pridobitev teh virov bi povečala verjetnost, da bo evropski plinovod Nabucco dejansko tudi zaživel. Za ekonomsko upravičenost te 4,6 milijarde evrov vredne energetske žile stare celine namreč Evropska unija še ni našla zadostnega števila dobaviteljev plina. Ruski gigant Gazprom, ki s konkurenčnim projektom gradnje plinovoda Južni tok poskuša prekrižati načrte Bruslja, medtem ne sedi križem rok. Svoje lovke širi po severnoafriških nahajališčih zemeljskega plina. Prav danes bo ruski predsednik Vladimir Putin začel dvodnevni obisk pri libijskem voditelju Moamerju Gadafiju. Dorekla naj bi dogovor o energetskem sodelovanju in mimogrede sklenila še kakšen orožarski posel.
Nad.oblaki
06. 11. 2009 23.09
Naj ne ulečejo plinovoda čez Hrvaško, ker bodo enaki problemi, kot so sedaj z Ukrajino in odpiranjem stranskih ventilov. ;)
VolilecSI
06. 11. 2009 22.55
Ja to je tisti Kopač, ki misli da zna kaj prigospodariti. Vsled njegovih ukrepov Mariborčani že naročujejo kurilno olje pri sosedih, tudi po nakupih hodimo čez mejo kot v starih časih in to s praznim tankom, hvala bogu sedaj zahvaljujoč članstvu Slovenije v EU na meji ni večbrkatih črnogrskih carinikov ki bi nas sramotno postavljali vvrste in pregledovali do spodnjic, ni plačevanja carine, depozitov in ostalih umotvorov bivših oblastniških pijavk. Njihovi požrešni a nesposobni dediči (aktualna vlada Boruta Pahorja) pa tako ostajajo brez DDV-ja, takse in trošarin.
babls
06. 11. 2009 22.33
A je to tisti Kopač, ki nas prepričuje, da bo cena kurilnega lja ista ceni dizla?????? Naši vladi se je zmešalo...ali ji še verjamemo? NE!!!!!!!
M-teorija
06. 11. 2009 22.10
To je že dobro. Zaradi monopola, ki bi ga imeli rusi, pa bi bilo dobro da se potegujemo tudi za Nabuko.
saso999
06. 11. 2009 21.18
ta pahor je pa res fejst fant:))
Turbo_Josko
06. 11. 2009 21.08
Naš Borat se očitno rad podpisuje... I
castnasestra
06. 11. 2009 20.57
Vse je odvisno, kdo bo vodil v prvem polčasu :)) Hecam se! Novica o možnem podpisu sporazuma o gradnji plinovoda Južni tok je dobra novica. Bravo!