Organizatorka konference - misija OVSE na Kosovu v sodelovanju z Nacionalnim demokratičnim inštitutom - je predsednika slovenskega parlamenta povabila, da bi predstavil izkušnje z vzpostavitvijo in delovanjem parlamenta. Pahor je nekoliko podrobneje predstavil delovanja slovenskega državnega zbora, pri čemer je spomnil tudi na v torek sprejeti novi poslovnik DZ.
Uvodoma je udeležence konference pozdravil predsednik kosovske skupščine Nexhat Daci, ki je izrazil veselje, da bo kosovskim parlamentarcem spregovoril gost iz države, ki je vedno podpirala prizadevanja za demokratizacijo na Kosovu. Slovenijo je povabil, naj na Kosovu odpre svoje predstavništvo, kot so to že storile nekatere druge države. Med drugim je izpostavil pomen odgovornosti parlamenta do volivcev.
Pahor je v svojem govoru izrazil prepričanje, da se da z demokratičnim odločanjem, ki upošteva pravice manjšine - med drugim politične, nacionalne... - napovedati lepo prihodnost za nove generacije tudi v tem delu Evrope. Parlament bo po njegovih besedah igral ključno vlogo. "Za veliko večino ljudi bo najpomembnejše, da bo predstavljal prostor, kjer je mogoče biti drugačen in različen, toda tudi prostor, v katerem je mogoče dosegati pametne kompromise in soglasja za skupno dobro," je poudaril predsednik DZ.
Pred konferenco se je Pahor z delegacijo, v kateri je tudi slovenski veleposlanik v misiji OVSE na Dunaju Roman Kirn sestal s predsednikom kosovske skupščine Nexhatom Dacijem, s katerim bosta imela kasneje tudi novinarsko konferenco. Daci je v pogovoru poudaril, da je bilo v zadnjih treh letih na Kosovu, tudi s pomočjo mednarodne skupnosti veliko doseženega, vendar je menil, da bi bilo v gospodarskem smislu glede na vložek mogoče narediti še več. Opozoril je na bogate vire na Kosovu in menil, da bi bilo treba denar, ki prihaja na Kosovo, usmeriti v zagon gospodarstva. Pri tem bo predvidoma v pomoč mednarodna skupnost, s tega vidika pa je opozoril tudi na njihovo diasporo v tujini. Izpostavil je še visoko brezposelnost in potrebo po reformi izobraževalnega sistema. Med drugim je še dodal, da imajo "zvezane" roke, ker ne morejo pobirati davkov na uvoz.
Že zjutraj se je Pahor z delegacijo na delovnem zajtrku sestal z glavnim namestnikom posebnega predstavnika generalnega sekretarja ZN Charlesom H. Brayshawom in političnim svetovalcem UNMIK Josejem Luisom Herrero.
V nadaljevanju obiska bo Pahor najprej na konferenci odgovarjal na vprašanja poslancev kosovske skupščine, zatem pa se bo sestal še s kosovskim premierom Bajramom Rexhepijem.