Slovenija

Pahor na obisku ZDA

Washington, 10. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik državnega zbora Borut Pahor je skupaj z delegacijo v ponedeljek začel tridnevni delovni obisk v Washingtonu. V ponedeljek je Pahor med drugim z ameriškimi kolegi govoril tudi o vprašanjih, kjer se stališča držav razlikujejo, kot je ICC in napad na Irak.

Borut Pahor
Borut Pahor FOTO: Dare Čekeliš

Pahor, ki ga na obisku spremljata tudi predsednika odborov DZ za zunanje zadeve in obrambo, Jelko Kacin in Rudolf Petan, se je v ponedeljek srečal z direktorjem za Evropo in Evrazijo v Svetu za nacionalno varnost Danom Friedom, pa tudi z republikanskim senatorjem iz Arizone Johnom McCainom in predsednikom odbora za mednarodne odnose predstavniškega doma kongresa Henryjem Hydeom iz Illinoisa. Oba sta slovensko-ameriške odnose ocenila kot zelo dobre in prijateljske.

Predsednik DZ je dejal, da je bil deležen vprašanj o prihodnosti Evrope v luči skupne varnostne in zunanje politike, pri čemer je dejal, da si vsi skupaj želimo, da bi Evropa vzpostavila enotno varnostno in zunanjo politiko na nekonflikten in partnerski način z ZDA. Zveza Nato je bila po Pahorjevih besedah v času po drugi svetovni vojni poleg Evropske skupnosti eden od dveh temeljnih stebrov miru in varnosti v Evropi, zato vidi krepitev EU in njene zunanje in varnostne politike v luči krepitve zveze Nato.

Pahor je poudaril, da je osnovni namen obiska odpreti novo poglavje v odnosu med državama, sedaj ko je ameriški senat ratificiral pristopne pogodbe za širitev zveze Nato. Na vprašanje Američanov, kdaj bo slovenski parlament storil isto, je Pahor odgovoril, da takoj, ko mu bo slovenska vlada poslala pogodbe v ratifikacijo, kar bi se lahko zgodilo do začetka jeseni.

Različna stališča glede ICC, Iraka in Kjotskega sporazuma

Pahor je v poudaril, da v meddržavnih odnosih obstajajo tudi vprašanja, glede katerih imajo ZDA in Slovenija nasprotujoča si stališča
Pahor je v poudaril, da v meddržavnih odnosih obstajajo tudi vprašanja, glede katerih imajo ZDA in Slovenija nasprotujoča si stališča FOTO: Reuters

Med včerajšnjim sestankom s predstavniki ameriškega senata in predstavniškega Med vprašanji, glede katerih se zadnje mesece kažejo razlike ,je Pahor omenil iraško krizo, Mednarodno kazensko sodišče (ICC) in že dlje časa tudi Kjotski protokol.

Glede vprašanja ICC in ameriških prizadevanj za sklenitev dvostranskih sporazumov z državami o preprečevanju izročanja ameriških državljanov temu sodišču je Pahor dejal, da ameriški sogovorniki vedo za zadržano stališče Slovenije do teh sporazumov.

"Na pogovorih sem izrecno povedal, da štejem ratifikacijo Rimske pogodbe o ustanovitvi ICC za enega najpomembnejših korakov sodobne mednarodne skupnosti in da si Slovenija želi, da bi to sodišče delovalo," je dejal Pahor in dodal, da si "želimo tudi, da bi pogajanja med Evropo in ZDA prinesla kompromis glede sodelovanja ZDA s tem sodiščem, vendar ta kompromis ne sme ogroziti integritete ICC."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10