V nedeljo, ko je naš kolesarski as Primož Roglič prikolesaril pred rimski Kolosej in postal tudi uradno zmagovalec 106. dirke po Italiji, ga je v središču italijanske prestolnice pričakala množica ljubiteljev kolesarstva. Seveda tam ni bilo toliko slovenskih navijačev, kolikor jih je Roglo spodbujalo na njegovem neverjetnem vzponu na Svete Višarje, kjer je po sijajni predstavi oblekel rožnato majico vodilnega, ga je pa v ciljni areni pričakal ogromen pokal, ki mu ga je izročil italijanski predsednik Sergio Mattarella.
Medtem ko med podeljevalci odličij ni bilo slovenske predsednice Nataše Pirc Musar, saj vabila na podelitev s strani organizatorjev ni prejela, pa se je ob boku Mattarelle smukal bivši predsednik države Borut Pahor. Ta je pozneje na svojih družbenih omrežjih objavil tudi fotografijo objema z Rogličem in pod njo zapisal: "Neverjeten objem, neverjeten občutek."
Bivši predsednik Pahor je goreč športni navdušenec, v času svojega predsedovanja pa je pogosto navijal in spodbujal športnike na tekmah. Tudi podelitev se je rad udeleževal. A so mnogi ob objavi fotografije iz Rima zmajali z glavo, češ da bi morala biti na njegovem mestu aktualna predsednica države in ne njen predhodnik, spet drugi pa so v tem videli politično sporočilo Italije Sloveniji, češ da naša zahodna soseda ni naklonjena aktualni vladi. Pa je temu res tako?
Pirc Musarjeva uradnega povabila ni dobila
Vprašanje, ali je bila predsednica države povabljena na podelitev nagrad v Rim, smo naslovili na njen urad, od koder so nam sporočili, da vabila organizatorjev niso prejeli, so pa poudarili, da je bila predsednica republike med 19. in 22. majem na obisku v italijanski republiki, kjer se je sestala s predsednikom Mattarello in drugimi najvišji predstavniki italijanske države ter opravila številna vsebinska dvostranska srečanja. Na vprašanje, kako komentirajo udeležbo Pahorja na podelitvi, pa so pomenljivo odgovorili: "Predsednica republike je zvesta navijačica vseh slovenskih športnic in športnikov ter se redno udeležuje različnih športnih prireditev. Pri tem pa se drži načela, da morajo biti na teh dogodkih v ospredju športnice in športniki. Včeraj je bil zgodovinski dan za Primoža Rogliča in slovenski šport, zato je prav, da je pozornost namenjena njemu. Kako postopati na takšnih dogodkih in primerno obeležiti posamezen športni uspeh je seveda presoja vsakega posameznika."
Pahor na zasebnem obisku
V pisarni bivšega predsednika so nam pojasnili, da se je Pahor na povabilo predsednika Mattarelle zasebno srečal z njim na Kvirinalu, po tem pa sta se skupaj udeležila zaključnih slovesnosti Giro d'Italia, kjer je italijanski predsednik Rogliču vročil pokal. "Na pobudo predsednika Mattarelle sta se v luči osebnega prijateljstva za srečanje dogovorila pred tednom dni," pojasnjujejo in dodajajo, da ni šlo za uradno srečanje, saj bivši predsednik republike ni funkcionar in uradno ne predstavlja države, torej se je v Rimu mudil zasebno. "Gre za eno od srečanj, ki ohranjajo prijateljske stike, kot je bilo npr. v februarju s predsednikom Zvezne republike Nemčije Frankom-Walterjem Steinmeierjem," še pojasnjujejo.
Pengov Bitenc: Pahorjev obisk vidim kot odtegnitveni sindrom
O tem, ali sta bila Pahorjev obisk in udeležba na podelitvi primerna in ali bi bilo med podeljevalci primernejše mesto za aktualno predsednico države, smo povprašali strokovnjakinjo za poslovni protokol Ksenijo Benedetti in političnega komentatorja Aljaža Pengova Bitenca."Ta Pahorjev obisk vidim kot odtegnitveni sindrom. Bivši predsednik pogreša dobre stare čase, ko je vsepovsod, kamor je šel, padla rdeča preproga," pravi Pengov Bitenc. "Vsekakor pa ne vidim, da bi to kakor koli vplivalo na slovensko-italijanske odnose," opozarja. Kot pravi, je bila predsednica pred nekaj dnevi na uradnem obisku v Rimu, ta njen obisk pa je zagotovo bolj pomemben kot to, da se vse več politikov kiti s športnimi uspehi naših športnikov, za katere pa je naša politika vedno naredila bore malo. "Skoraj vedno v takšnih primerih to več pove o Pahorju kot o kom drugem. Mattarella pa je prevelik gospod, da bi zavrnil Pahorjev obisk."
Pengov Bitenc sicer v Pahorjevem obisku ne vidi posebnih težav in opozarja, da to, da je bil na podelitvi nagrade Rogliču Pahor in ne Pirc Musarjeva, nikakor ne odraža odnosa Italije do Slovenije oziroma do slovenske predsednice. "Pahor ni tukaj nikomur škodoval, kar je v današnjem času že veliko," pravi, se pa močno strinja z izjavo urada predsednice države, da morajo biti na teh dogodkih v ospredju športnice in športniki.
Benedettijeva: Glede zasebnih obiskov je pravil zelo malo
Benedettijeva pa pojasnjuje, "da vsaka država svoja protokolarna pravila ureja po svoje, kadar gre za zasebni obisk, pa je pravil zelo malo ali pa jih sploh ni. Predsednik italijanske republike lahko torej na tak obisk k sebi povabi kogar želi, tudi nekdanjega predsednika Republike Slovenije. To je njegova odločitev."
"Zakaj ob dogodku, na katerem je legendarni Primož Roglič slavil pomembno zmago, ni povabil aktualne predsednice, je vprašanje za italijanskega predsednika," še dodaja strokovnjakinja za poslovni protokol.
O tem smo povprašali tudi urad italijanskega predsednika Mattarelle, a na njihove odgovore še čakamo.
KOMENTARJI (260)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.