Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor se je v soboto udeležil dveh prireditev na dveh različnih koncih Slovenije. Ob 11. uri je bil najprej slavnostni govornik na spominski slovesnosti v Kočevskem Rogu, ob 15. uri pa še slavnostni govornik na slovesnosti ob 23-letnici Občine Cankova in 130-letnici delovanja Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Cankova.
Med krajema je 250 kilometrov razdalje, vožnja od ene točke do druge pa v običajnih prometnih razmerah traja dobre tri ure. A ker ni želel manjkati na nobeni slovesnosti, se je od ene do druge lokacije peljal s helikopterjem Slovenske vojske (SV). V svojem nagovoru v Cankovi je izpostavil, da Slovenija ni le lepa, ampak tudi urejena, o čemer se je prepričal tudi med vožnjo do Prekmurja. Tokrat kar iz zraka.
"Edini način, da se je predsednik lahko udeležil obeh slovesnosti, je bil helikopterski prevoz iz Kočevja do letališča v Murski Soboti, od koder se je z avtomobilom odpravil v Občino Cankova," so pojasnili v Uradu predsednika republike. Na helikopterju so ga spremljali tudi varnostnik, vodja kabineta Alja Brglez in svetovalka za odnose z javnostmi Špela Vovk.
Kot so pojasnili, je helikopterski prevoz "za predsednika in vrhovnega poveljnika obrambnih sil opravila Slovenska vojska med cca 13.30 in cca 14.15". Celoten helikopterski polet (od letališča, kjer je stacioniran in nazaj) pa je trajal 125 minut. Kot so še poudarili v Pahorjevem uradu, ni nikakor šlo za zapravljanje denarja ali postavljanje, pač pa za nujo. Helikopter je namreč nato odletel nazaj na letališče in ni čakal na predsedniško ekipo. Ta se je po obisku v Cankovi v Ljubljano vrnila z avtomobilom.
Letalski poznavalci ocenjujejo, da takšen helikopter, porabi približno 700 litrov goriva na uro letenja. Tega podatka nam v SV danes sicer niso mogli potrditi. So pa razkrili, da operativna ura letenja s helikopterjem Cougar AS532 (s katerim so prepeljali tudi predsednika) znaša 3950 evrov brez DDV.
V predsedniškem uradu so poudarili, da se predsednik za tak način potovanja odloča le v zelo izjemnih situacijah, kadar gre za časovno stisko. V zadnjih dveh letih je tako Urad predsednika Republike Slovenije pri Slovenski vojski helikopterski prevoz za svoje potrebe naročil le trikrat. Pred zadnjim poletom je s helikopterjem na dogodek letel še 6. 4. 2022 in 25. 8. 2021. V obeh primerih so predsedniško delegacijo prepeljali v Andraž nad Polzelo na tradicionalno slovesnost v znak slovensko-ameriškega prijateljstva.
Predsedniški urad prevoza s helikopterjem ni plačal. "Omenjeni let je bil izveden v okviru rednega usposabljanja posadk Slovenske vojske in ni bil opredeljen kot komercialni let, ki bi se obračunal po veljavnem ceniku," so nam pojasnili v Slovenski vojski. Podatek o tem, koliko operativnih ur mora posamezni pilot oziroma helikopter opraviti vsako leto in ali jih dosegajo, pa ni javen.
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.