Predsednik države Borut Pahor se je na gradu Strmol udeležil svečanosti v spomin Kseniji in Radu Hribarju, kjer je odkril spominsko obeležje zadnjima lastnikoma gradu in imel priložnostni nagovor. V njem je spomnil na dan iz leta 1944, ko je za zakoncema Hribar izginila vsaka sled. Šele letos, po 71 letih so v gozdu nad vasjo Mače izkopali njune posmrtne ostanke.
Kot je v govoru dejal Pahor, so Rada Hribarja leto dni po koncu druge svetovne vojne razglasili za narodnega izdajalca, šele na prelomu tisočletja, leta 2000, pa ga je kranjsko sodišče v celoti rehabilitiralo. Sodišče je razveljavilo tudi odločbo, na podlagi katere je bilo Hribarju zaplenjeno premoženje.
''Spoštovane gospe in gospodje. Kdor ju je ubil, se je strašno spozabil nad človeškim življenjem, pravičnostjo in stvarjo, za katero se je boril. Lahko je reči, bila je vojna. Češ, da vojna v ljudeh budi vse najboljše in vse najslabše. Težko je reči, žal nam je, to se ne bi smelo zgoditi. Še težje je reči, da je zločin, čeprav v vojnem času, strašno breme. Za oba, za žrtev in za storilca. Vsekakor pa je treba reči - to se ne sme nikoli več zgoditi,'' je poudaril Pahor in v imenu države in v svojem imenu družini in svojcem zakoncev Hribar izrekel obžalovanje za zločin ter se opravičil, ker je trajalo toliko časa, da sta zakonca nazaj pridobila čast in dostojanstvo.
Pahor se je ob spominu na usodo zakoncev Hribar spomnil tudi vseh žrtev revolucionarnega nasilja ter žrtev slehernega nesmiselnega nasilja, ki so med vojno in po njej brez krivde umrle. ''Spoštovane gospe in gospodje. Napredek nekega naroda se ne meri le v materialni blaginji. Izrazi se tudi v njegovem duhovnem stanju. Če je to duhovno stanje stanje strpnosti in spoštovanja, stanje brez zamer in predsodkov, potem ni trdnejšega temelja od tega tudi za našo narodno obnovo in razvoj,'' je zaključil predsednik svoj nagovor.
KOMENTARJI (314)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.