Slovenija

Rekorder v uniformi maja zaslužil 14.000 evrov bruto

Ljubljana, 18. 07. 2011 12.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

V NPU policijski dodatki presegajo tudi 2000 evrov, kar je polovica osnovne plače, to pa je po mnenju nekdanjega ministra Viranta zakonsko vprašljivo. A rekorder v uniformi, član generalštaba SV, je maja letos zaslužil kar 14 tisoč evrov bruto.

Enotni plačni sistem v javnem sektorju je smiselno ohraniti že z vidika fiskalne obvladljivosti, pravi generalna sekretarka vlade Helena Kamnar. Vprašanje pa je, na katerih točkah je možno ta sistem razrahljati brez škode za celoto in do take mere, da je stvar še vedno obvladljiva, in na katerih mora ostati tako rigorozen, pravi.

Zgodba o plačnih dodatkih za policiste je bila po njeni oceni nekoliko prenapihnjena. Kot je dejala, gre bolj za vprašanje, ali so umeščeni v ustrezen pravni akt. Kamnarjeva namreč pravi, da so v zakon o organizaciji in delu policije vključeni dodatki pravzaprav dodatki, ki so danes določeni bodisi v uredbi o plačah bodisi v kolektivni pogodbi za javni sektor. Edina razlika je dodatek za vodenje prekrškovnih postopkov, ki ga danes ne dobi nihče.

Po podatkih Ajpesa je eden od članov generalštaba maja zaslužil kar 14 tisoč evrov, toliko, kolikor povprečen Slovenec zasluži v celem letu.

Ko so prehajale naloge iz takratnih prekrškovnih sodišč na upravne organe, je bilo sicer dogovorjeno, da bodo te naloge posebej plačane, vendar niso bile nikoli in sedaj so policisti to izkoristili, pravi Kamnarjeva. Dodaja, da se bo definitivno treba odločiti, ali bodo ta dodatek dobili vsi, ki poleg svojega dela opravljajo tudi te naloge.

Kar pa zadeva druge dodatke, bo treba predvsem poskrbeti, da bodo ovrednoteni na enak način v vseh primerljivih poklicih. Zaenkrat so nekatera razhajanja v dodatku za stalnost, Kamnarjeva pa ne vidi razloga, zakaj bi ena skupina imela ta dodatek višji od druge.

Kamnarjeva meni, da na področju državne uprave ni potrebe, da bi plačni sistem razrahljali, razen v smislu, da bi bilo dobro vpeljati tudi v državni upravi več fleksibilnosti pri nagrajevanju uspešnega dela in kaznovanju slabega.

Za ostali del javnega sektorja pa bi po njeni oceni veljalo delati na tem, da bo zgolj okvir, večji poudarek pa dati menedžmentu, da obvladuje plače svojih zaposlenih in njihovo število v okviru denarja, ki ga ima na razpolago.

Helena Kramnar
Helena Kramnar FOTO: POP TV

Tudi glede vprašanja zmanjšanja števila zaposlenih moramo po njenih besedah ločiti državno upravo in preostali del javnega sektorja. V sami državni upravi so po njenem zmanjšanje v veliki meri že realizirali, čeprav je število zaposlenih verjetno še možno nekoliko zmanjšati in kaj narediti pri poenostavitvi poslovnih procesov.

Pri ostalem delu javnega sektorja pa je treba narediti več stvari. Najprej bi morali določiti, kaj so pravzaprav storitve javne službe, ki državljanom pripadajo brezplačno oz. ob neki participaciji.

Poleg tega je treba določiti standarde in normative za izvedbo teh storitev, še opozarja generalna sekretarka vlade. Pri tem je izpostavila vrtce in dodala, da šele, ko bomo vedeli, koliko kakšna storitev stane, bomo lahko ocenili, ali je v vrtcih preveč zaposlenih. Sama namreč ocenjuje, da produktivnost v celotnem javnem sektorju ni tako nizka, da bi lahko govorili, da je toliko in toliko zaposlenih odveč.

'Pahor očitno ne pozna plačnega sistema'

Nekdanji minister za javno upravo Gregor Virant opozarja, da ne gre rušiti enotnega plačnega sistema v javnem sektorju, ker bi to pomenilo vrnitev v sistem "dodatkomanije, razsulo in neobvladljivo plačno maso javnega sektorja". Uveljavitev plačnih dodatkov za policiste bi bila po njegovem mnenju pot v to smer. Zanesljivo bi namreč sledile enakovredne zahteve drugih sindikatov v javnem sektorju in vlada ne bi imela nobenega argumenta, da jih zavrne, pravi Virant, sicer predsednik odbora za javno upravo pri strokovnem svetu SDS.

Gregor Virant
Gregor Virant FOTO: Aljoša Kravanja

Poudarja, da bi obstoječi sistem vladi, ki bi znala gospodariti, omogočal obvladovanje rasti plač v javnem sektorju tako, da bo ta delil usodo gospodarstva. Kot pravi, tudi OECD v svojem poročilu, ki je za zdaj še neke vrste osnutek, a se najbrž ne bo bistveno spreminjal, priporoča ohranitev investicije, ki jo predstavlja sedanji plačni sistem. Slednjega, povzema Virant, OECD označuje kot izboljšavo in dosežek. Virant trdi, da je bilo vladi zaradi plačne reforme med gospodarsko krizo bistveno laže obvladovati plačno maso v javnem sektorju. Kot pojasnjuje, je novi plačni sistem izrazito pozitivno vplival na obvladovanje mase za plače v javnem sektorju, saj je reforma obrzdala njihovo nenormalno visoko rast.

Spomnil je, da je bila v obdobju med letoma 1995 in 2001 rast plač v zasebnem sektorju 18,2 odstotka, v javnem sektorju pa 29,5 odstotka. In če ne bi bilo plačne reforme in bi se nadaljevala dinamika rasti plač izpred leta 2002, ko so plače letno rasle povprečno za 4,2 odstotka, in bi bila raven plač v javnem sektorju ob začetku krize za približno milijardo višja. Dodaja, da vlada ne bi mogla ničesar reševati z odlogom odprave plačnih nesorazmerij in bi morala drastično zarezati v plače ter jih verjetno znižati.

Ko bo krize konec, bo treba izplačati še ostali del odprave plačnih nesorazmerij. Poleg popravkov sistema in odprave določenih anomalij bi po njegovem prepričanju morali uvesti tudi večjo menedžersko fleksibilnost in dati večji poudarek plačevanju po delovni uspešnosti. Kot poudarja Virant, zakonske možnosti za to obstajajo, problem pa je, ker denarja ni, saj se ves porabi za fiksne plače. Rešitev vidi v tem, da bi deset odstotkov mase plač rezervirali za njihov variabilni del, in sicer postopno tako, da bi za to namenili del letne eskalacije.

Virant poudarja, da odpuščanje tako iz krivdnih kot iz poslovnih razlogov v javnem sektorju in javni upravi obstaja že od leta 2003, kot za gospodarstvo pa tudi veljajo pravila zakona o delovnih razmerjih. Zato gre tu po Virantovih besedah za vprašanje volje.

Virant se je dotaknil tudi števila zaposlenih v javnem sektorju, pri čemer je ugotavljal, da je bila tako prejšnja kot tudi ta vlada uspešna pri zmanjševanju zaposlenih v državni upravi, števila zaposlenih v širšem javnem sektorju pa jima ni uspelo obrzdati. Rešitev Virant vidi v koordiniranem projektu za celotni javni sektor, s tem da bi za vsak njegov del določili merljive cilje, za njihovo uresničevanje pa bi bil odgovoren posamezen resorni minister.

Boji se, da je ta mandat za te cilje izgubljen. Ministrstvo za javno upravo je ostalo brez vodstva. Nekdanja ministrica Irma Pavlinič Krebs je po njegovih besedah te stvari razumela in po njegovem mnenju se je tudi borila za zmanjšanje števila zaposlenih in tudi za enotni plačni sistem. A je očitno imela s tem velike probleme v vladi.

Glede napovedi predsednika vlade Boruta Pahorja, da bo ministrstvo vodil kar sam, se Virant boji, da bo pri tem zelo neuspešen. "Prvič, ne bo imel časa in že z vodenjem vlade ima neskončne težave. Kako bi ob tem vodil konkretno še en resor, kjer je potrebno kar veliko znanja in razumevanja," se sprašuje Virant. Pri tem meni, da premier z nekaterimi svojimi izjavami v zadnjem času dokazuje, da tega znanja in razumevanja nima. Izpostavlja Pahorjevo izjavo o dodatkih in pravi, da če premier govori o tisočih dodatkih, očitno ne pozna plačnega sistema.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (159)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

HLAPCI.HLAPCI
19. 07. 2011 23.23
priviligirana kasta - SV, policija, in ostla večinajavne uprave.
devetdeset
19. 07. 2011 18.28
Virant ima popolnoma prav.Žal pa bo Pahor pri tem vztrajal že zaradi svoje narcisoidnosti in ega, ki sta njegova osnovna svetovalca ki jo posluša.
Raztezje
19. 07. 2011 16.21
Članek je sicer posvečen tajkunu v naši plačanski vojski, vendar govori tudi o takih v policiji ter javni upravi. Kaj vse ne zveš v komentarjih, pol policije se menda vozi naokoli z neizpravnimi, nevarnimi avtomobili, če jim narod ne bo dal kar hočejo, pa bodo ustvarili nerede ter pustili kriminalce pri miru. Potem se bodo zaposlili v gospodarstvu, kot vsi ostali, le da bi bili radi oni tam vodje varnosti, da bi lahko spet nadzirali ter terorizirali navadne, poštene delavce. Preprosto ne morejo biti srečni, ne znajo si zamisliti življenja brez tropa, da so sami le navadni ljudje kot vsi drugi. Propaganda je še vedno močno orožje, kot lahko vidimo že v izražanju podpore samim sebi na portalih,na vsak način hočejo uveljaviti svojo voljo. Če ne gre, začnejo pa groziti, postanejo jezni in nasilni, tuje trpljenje in nesreča jih sploh ne zanimajo. Me res zanima, kako bi lahko obstajala oligarhija, se vojska tako obnašala in birokrati zlorabljali zakone, če ne bi imeli takih represivnih ter pravosonih organov, ki jih brezpogojno ščitijo. Bolj kot so pokvarjeni, večji aparat potrebujejo, več denarja si vzamejo. Država ne izpolnjuje svojih socialnih ter drugih zakonskih obveznosti do določenih ljudi, potem pa jih obsodi, kaznuje iz zapira, ker ne morejo plačevati obveznosti do nje, večina ljudi pa si drugače tudi ne more pomagati, kako krivično je to sploh lahko? Policija to ve, vendar to tolerirajo, sploh če so vpleteni vojska, občina ali celo oni sami, ker da gre za neke višje(!?), nadustavne interese? Ni res, da jih odpuščajo in kaznujejo, večina jih je vsaj pri nas, po 20 letih še vedno v javnih službah. Kregajo se le navidezno, vsi so skupaj, cel priviligiran državni totalitarni aparat, ki obstaja le zato, da lahko molze in nadzira drugorazredne državljane, drugače kot tako bedna človeška bitja ne morejo niti preživeti. Mi moramo pa trpeti, delati in prenašati neskončne krivice za ta bolan kolektivni organizem, kot da še ljudje nismo. Slovenija je zrela za revolucijo, skrajni čas je že.
Slo.pogreb
19. 07. 2011 16.02
Ce je cilj tega clanka sprovocirat narod ter pospesit upor ljudi proti sistemu ter pogloboit sovrastvo do drzavnih institucji potem 24 ur Bravo , to vam je uspelo !
nakic1985
19. 07. 2011 15.51
ti kar briši komentarje
nakic1985
19. 07. 2011 15.49
aja pa še to 24ur, lahko bi enkrat snemali tistega ki zasluzi ta znesek, ne pa da daste posnetke tistih ki zasluzijo 700eurov
nakic1985
19. 07. 2011 15.48
red_october....povej mi kaj si danes naredo v sluzbi, vjutro 20 sklecov pa pol malca pa po malci si se malo niste meli kaj začet pa domov....placo pa mate vecjo kot policisti ki dejansko morjo nekaj naret. Poznam pa sigurno 30 vojakov, pa vseh 30 prizna da nič ne delajo, ti pa si tukaj mečeš pesek v oči
hotchilipoper
19. 07. 2011 15.39
Pa kje živijo ti ljudje,a jih ni sram
Red_October
19. 07. 2011 15.20
"inex21" a ti boš govoru o vojski k se vidi da pojma nimaš (glede na komentar).To da usak ki ima 5 min cajta se strinjam s tabo ampak to pa da bi stisnili rep med noge bodi pa raj tiho kot pa da govoriš neki kar si od prjatla slišou,jaz ti garantiram da bi se za domovino borilo 95/100 vseh vojakou in drugih v vojski.Al pa to da ne delajo nč koristnega,takret k boš spt mau prveč cajta pred računalnikam se pejt mau revije na mors pogledat pa t bo takoj vse jasnu kaj use nardimo Sog10, če so vsi slovenski vojaki kot si ti tako pismeno izobraženi, potem se nam slabo piše .....
Slo.pogreb
19. 07. 2011 15.07
Pol pa bi radi reforme , pa varcevanje pa visanje starostne dobe za upokojitev , NIC ne bote na nas varcevali , dokler take podpirate pozabte
Slo.pogreb
19. 07. 2011 15.05
Tistega ki mu je taksno placo odobril ter dal bi moral sodno pregnjati zaradi kraje drzavnega denarja !!!
Slo.pogreb
19. 07. 2011 15.04
14K place za nekega vojaskega uniformiranca !!!!!!!!!! AAAALLLLoooooo !!!!! A ste normalni ??????? To pa cloveku pritisk dvigne ko vii kam gredo njegovi davki !!!! Zelim si da ta drzava propade do kraje da rikne se zadnja firma in institucija kr to vec ni normalno , naj gre vse k vragu ,pa da zgradimo vse od znova , to je ze groza kaj vsak dan berem , kaj pa je ta uniformiranec iz staba sploh lahko nardil da si je to zasluzo , ne recem za doktarje katerih rezultate dla vidis in obcutis njim Ok , ampak tale to pa je ze zaskrbljujoce kaj se dogaja .
haarpo
19. 07. 2011 14.43
ukint vojsko.... 14k plače?? Še u Pentagonu bi ostrmeli nad nadsposobnostjo slovenske kvazi vojske...
Mihael Ml
19. 07. 2011 14.39
sem hotel nekaj napisat pa sem se premislil in grem raje na kavo pa na cigaret ker to dvoje defenitivno majn škoduje organizmu kot pa branje tega fijaska.
Zrkizz
19. 07. 2011 14.23
Ce kdo ne ve, ta clovek z 14000 € je tudi po pripadnosti na strani politike ki NE vlada trenutno. Krivi bodo pa ti ki vladajo.
racjaka@gmail.com
19. 07. 2011 13.57
MI PA MODRO MOLČIMO!!!! SLOVENCI NIMAMO J... ZA KEJ DRUZGA RAJŠI GLEDAMO PA PUSTIMO DA NAS BARABE GLODAJO.
kapetan09
19. 07. 2011 13.51
LE VKUP , LE VKUP UBOGA GMAJNA ,...
korintos1
19. 07. 2011 13.45
To sploh ni dosti, če je na prvi "bojni" liniji. Tam se gine.
kapetan09
19. 07. 2011 13.40
Policist dela v KP , je pa iz MB , pa prejme dodatek za prevoz po kilometrini . Zamislite si kakšen znesek je to in še vprašanje je , če se res vsak dan vozi iz MB v KP. A ne bi bilo bolj smiselno , mu najemnino za stanovanje v KP plačat. Oni bi bli zagotovo proti temu.
novak1959
19. 07. 2011 13.28
resnično me zanima, kaj in kdaj bo ljudstvo temu naredilo konec.. čas bi bil za svetovno vstajo.. to je enostavno preveč... preveč...