Povod za interpelacijo proti zunanji ministrici, ki jo je SDS vložila 22. septembra in o kateri državni zbor razpravlja danes, je afera z nekdanjim veleposlanikom v ZDA Tonetom Kajzerjem, ki je bil imenovan v času vlade Janeza Janše.
Kajzer je v začetku septembra nepooblaščeno poslal depešo zunanjega ministrstva predsedniku SDS Janezu Janši, ta pa je posnetek zaslona objavil na Twitterju. Depeša je govorila o zaprosilu notranjega ministrstva, naj diplomatsko-konzularna predstavništva objavijo naslov, na katerega lahko volivci pošiljajo podpise v podporo kandidaturi Nataše Pirc Musar na predsedniških volitvah.
Vlada Roberta Goloba se je zato 15. septembra odločila za odpoklic Kajzerja, saj je ta po njeni oceni kršil Zakon o zunanjih zadevah. A odpoklic je sprožil številne polemike v slovenskem političnem prostoru.
Poslanci SDS Fajonovi v interpelaciji očitajo zlorabo diplomatsko-konzularne mreže zaradi selektivnega zbiranja podpisov volivcev za eno predsedniško kandidatko. Očitajo ji tudi tudi kršitev 17. člena Zakona o zunanjih zadevah ter zlorabo javnih institucij, češ da z namero o odpoklicu Kajzerja ni predhodno seznanila predsednika republike.
Pahor je namreč nekaj dni po odločitvi vlade za odpoklic izrazil nezadovoljstvo, ker se vlada o tem z njim ni predhodno posvetovala. Poleg tega je menil, da je šlo pri odpoklicu za nesorazmeren ukrep. Kljub temu se je odločil, da odpoklic podpiše. V Uradnem listu RS je bil njegov ukaz o odpoklicu Kajzerja objavljen 29. septembra.
V uradu predsednika republike pa so danes pojasnili, da sta se Pahor in Golob "v izogib nesporazumom in zaradi nedvoumnosti postopka glede posvetovanja ministrice za zunanje zadeve in predsednika RS" odločila, da se o sklepu vlade o odpoklicu veleposlanika Kajzerja ponovno glasuje na seji vlade 28. septembra. Predsednik Republike Slovenije je ukaz o odpoklicu podpisal 29. septembra, so še tvitnili.
Kot so danes glede sklepa o odpoklicu veleposlanika sporočili z urada vlade za komuniciranje, je zunanja ministrica skladno z Zakonom o zunanjih zadevah izvedla vsa potrebna posvetovanja s predsednikom države. Ker po posvetovanjih vlada ni dobila nobenega sporočila, da se predsednik Pahor z odpoklicem veleposlanika Kajzerja ne strinja, je zato sprejela sklep o njegovem odpoklicu.
Ne glede na to je predsednik Pahor prosil za dodatne pogovore s premierjem Golobom in ponovno sprejetje sklepa o odpoklicu veleposlanika Kajzerja. "Oba sklepa sta identična in gre v tem smislu za isti sklep," so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.