
Predsednik vlade Borut Pahor je v poslanici ob 20. obletnici odločitve za samostojno državo zapisal, da je to najbolj slaven del slovenske zgodovine. "Slavimo enotnost in samostojnost. Dokončno smo postali gospodar svoje usode. Zgodovinski lok odločitev, ki je pripeljal do tega prelomnega trenutka, je bil impozantno zaključen."
"20 let kasneje se moramo zlasti voditelji sodobne Slovenije vprašati, koliko so izpolnjene sanje ljudi, ki so takrat sprejeli tako pogumno odločitev. Ker Slovenci premalo ločimo med samokritičnostjo in samozavestjo, se danes pretirano vsiljuje občutek, da so od teh velikih sprememb imeli nekateri vse, nekateri nič, večino pa dediščina dveh desetletij pušča precej ravnodušno," meni predsednik vlade.
Meni, da gre za preveč kritičen in premalo samozavesten pogled nazaj, zlasti "ker ustvarja nezaupljivo atmosfero za naša stremljenja za naprej". "Naš narod je v dveh desetletjih izvedel veliko sprememb na bolje in si zavaroval narodovo usodo tako, da lahko brez pretiranih skrbi snuje naše prihodnje načrte. Iz napak, ki so bile bodisi stvar malomarnosti ali pristranskosti, se moramo naučiti zlasti to, da tako majhen in v svet odprt narod lahko preživi le pod pogojem, da sam sebe dojema kot skupnost in da njegovi voditelji sprejemajo odločitev v prid te celotne skupnosti, ne pa gospodarskih ali političnih privilegiranih skupin," poudarja premier Pahor.
'Evro je srce EU in ključen za Slovenijo'
Predsednik vlade se je sicer te dni mudil na zasedanju voditeljev držav in vlad EU, kjer je dejal, da je evro Sloveniji pomagal, da je finančno in gospodarsko krizo preživela z manj pretresi, kot bi jih doživela, če ne bi bila članica območja skupne valute. Stroški, ki jih ima Slovenija s pomočjo državam območja evra v dolžniških težavah, pa so po njegovem prepričanju upravičeni glede na gospodarske koristi in nižja tveganja, ki jih uživa s članstvom v denarni uniji.

Voditelji so se v luči javnofinančnih težav nekaterih članic dogovorili o osnutku spremembe lizbonske pogodbe, potrebne za vzpostavitev stalnega mehanizma za zagotavljanje stabilnosti območja evra. Ta se glasi: "Države članice, katerih valuta je evro, lahko medsebojno vzpostavijo mehanizem stabilnosti, ki se bo aktiviral, če bo to neizogibno za zavarovanje stabilnosti območja evra kot celote. Odobritev kakršne koli zahtevane finančne pomoči v okviru mehanizma bo pogojena s strogimi merili."
Evropski mehanizem za stabilnost bo temeljil na rešitvah obstoječega mehanizma za stabilnost evra, imenovanega evropski mehanizem za finančno stabilnost, iz katerega bo pomoč črpala Irska.
Kot je danes povedal Pahor, bodo podrobnosti o mehanizmu znane šele v poznejših fazah, saj so voditelji potrdili zgolj okvirne smernice. Za zdaj je po njegovih besedah predvideno, da naj bi obsegal 440 milijard evrov poroštev za zadolževanje posebne družbe za stabilnost evra, tako kot to velja za začasni mehanizem.
Sprememba pogodbe naj bi bila na ravni unije dokončno potrjena marca prihodnje leto, nato pa se začnejo postopki potrjevanja v državah članicah. Te bodo same odločile o načinu potrjevanja.
O parlamentarni večini za odločanje o spremembi pogodbe bo presojal državni zbor.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.