Predsednik republike Borut Pahor je v nadaljevanju projekta Skupaj – Spodbujajmo drug drugega danes obiskal terapevtski center v Pesnici pri Mariboru. Na povabilo Društva za pomoč osebam z motnjami v razvoju Namesto pike vejica se je pridružil fizioterapevtkam društva in sodeloval pri izvedbi terapij therasuit z otroki s posebnimi potrebami.
Prvo terapijo je predsednik opravil z dojenčkom Izakom, nedonošenčkom z manjšimi gibalnimi težavami, nato pa je sodeloval pri terapiji therasuit z desetletnim Nejcem, ki ima cerebralno paralizo. Na tretji terapiji je predsednik republike pomagal triletnemu Teodorju z vajami pri hoji. Pri zadnji terapiji pa je predsednik osemletni deklici Neji pomagal pri sproščanju in krepitvi mišic. Delovni dan v društvu Namesto pike vejica v Pesnici je predsednik republike konča s pogovorom z mladostnikom Juretom, ki ima cerebralno paralizo, so sporočili iz urada predsednika republike.
Društvo za pomoč osebam z motnjami v razvoju Namesto pike vejica združuje starše, sorodnike in prijatelje otrok, ki imajo težave v razvoju. S skupnimi močmi zbirajo finančna sredstva, s katerimi staršem, ki si terapij ne morejo privoščiti, omogočijo kakovostno fizioterapevtsko obravnavo.
"S svojim obiskom bi želel javnost opozoriti na to, da takšna društva ne morejo brez donacij dobrih ljudi. Z donacijami dobrih ljudi pa lahko omogočijo primerno zdravstveno oskrbo otrok, in to v domačem okolju," je povedal Pahor.
"Žal ti otroci iz javnega zdravstva ne dobijo dovolj terapij, in to je bil glavni razlog, da se samoorganiziramo in z različnimi donacijami pomagamo otrokom, ki potrebujejo terapije za svoj življenjski razvoj in napredek," je dodala podpredsednica društva Namesto pike vejica Tonja Kolar.
Terapevtska tehnika therasuit je namenjena predvsem otrokom in mladostnikom s težavami v gibanju in se najpogosteje uporablja pri otrocih s cerebralno paralizo. Temelji na novih spoznanjih o tem, kako je mogoče povečati mišično moč in razteznost mišic, ne da bi pri tem vplivali na slabšanje gibalnih vzorcev. Začetnica te terapije v Sloveniji je Jožica Potrč, ki je leta 2011 v Pesnici odprla prvi tovrstni terapevtski center v Sloveniji. Tritedenska terapija za otroka stane okoli 1200 evrov.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.