Pahor je ob začetku obiska v Vipavi priznal, da so od začetka vojne v Ukrajini razmere bolj občutljive tudi na območju Zahodnega Balkana. Toda še vedno meni, "da je, če so stvari občutljive in vzbujajo toliko skrbi, odgovornost voditeljev vseh držav v regiji, da ne storijo nobenega koraka, ne dajo nobene izjave, ki bi zmanjšala zaupanje med državami ali zaostrila razmere".
Prepričan je še, da je "med nami dovolj tistega, kar nas povezuje".
Zagotovil je še, da Slovenija ostaja podpornica pospešitve širitve Evropske unije, sploh v tem času, ko je to postalo geopolitično vprašanje, saj bi to pripomoglo k miru in varnosti, so sporočili iz urada predsednika.
Vučić se je zahvalil Sloveniji za njeno vztrajno podporo Srbije na poti v EU ter se zavzel za evropsko pot celega Zahodnega Balkana.
Predsednika bosta delovno večerjo v dvorcu Zemono v Vipavi posvetila tudi pogovoru o stališču držav glede vojne v Ukrajini. Gre za prvo pot Vučića v tujino od predsedniških volitev v začetku aprila.
Pahor je Vučiću v začetku meseca v "daljšem in prijateljskem telefonskem pogovoru" čestital za vnovično izvolitev na predsedniški položaj. Predsednika sta ob tej priložnosti poudarila tudi pomen medsebojnega zaupanja ter nadaljevanja odličnih odnosov med državama.
Pahor in Vučić sta se nazadnje sešla novembra lani v Beogradu, kjer je Pahor vnovič poudaril podporo vstopu držav Zahodnega Balkana v EU. Ocenil je, da je proces prepočasen, zaradi česar se znova krepijo politike nacionalizmov in sprememb meja, ki ogrožajo mir in varnost.
Srbija, ki velja za tradicionalno rusko zaveznico, je sicer tarča kritik Zahoda, saj se ni pridružila sankcijam proti Rusiji zaradi invazije na Ukrajino. Vučić je zatrdil, da tega ne namerava storiti niti v prihodnje.
Srbija je sicer v Generalni skupščini ZN v začetku aprila glasovala za izključitev Rusije iz Sveta ZN za človekove pravice. Vučić je med gostovanjem na RTS pojasnil, da naj bi tako glasovala zaradi velikih pritiskov, saj da je bil Beograd žrtev groženj in izsiljevanja "v obliki paketa sankcij in zaustavitve evropske poti". Kot je poudaril, ne bodo obrnili hrbta Rusiji, a obenem ostajajo na evropski poti.
Na Zahodu se medtem krepijo bojazni, da bi lahko oboroževanje Srbije s pomočjo Kitajske in Rusije ogrozilo že tako krhek mir na Balkanu, posebej na Kosovu, ki ga Srbija ne priznava kot neodvisne države.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.