Palij, ki je znamenje metropolitove oblasti v cerkveni pokrajini in predstavlja njegovo vez z rimskim papežem, je ljubljanskemu nadškofu in metropolitu Alojzu Uranu podelil nuncij v Sloveniji Santos Abril y Castello.
Metropolit pozdravil izseljence
Po besedah metropolita Urana "to ni bil samo konec druge svetovne vojne, ampak tudi čas najhujšega eksodusa slovenskega prebivalstva, ki je bežalo pred rdečo zverjo komunizma". Metropolit je v nagovoru spomnil tudi na povojne pomore, ki jih je označil za najhujšo tragedijo. "Bog je poskrbel, da so kljub strogo varovanemu molku ostale nekatere priče, ki so posredovale resnico v svet," je dejal.
Kot je ob prejemu palija še dejal metropolit, čuti globoko povezanost z vsemi rojaki doma in po svetu. "Do nedavna sem bil odgovoren posebej za Slovence po svetu, zato jih bom tudi v prihodnje nosil v srcu in v molitvah zanje. Toliko poguma so mi dali s svojo trdoživostjo, da je to lahko stalna
vzpodbuda tudi za Slovence v domovini," je še dejal Uran.
Palij je vez s papežem
Palij je bil v stari Grčiji poseben plašč, ki so ga nosili določeni sloji. V prvi Cerkvi je bil tak plašč posebno znamenje odlikovanja zaslužnih oseb. Danes je palij samo še ovratnica iz bele volne, široka nekako tri prste, pretkana s črnimi križi in s trakovoma, ki padata, eden po prsih, drugi po hrbtu.
Prvotno je tak palij nosil samo papež. Nato ga je začel podeljevati škofom kot znamenje odlike. Od 9. stoletja dalje so palije prejemali nadškofje, po liturgičnih reformah, ki so sledile drugemu vatikanskemu cerkvenemu zboru (1963-1965), pa dobijo palij samo nadškofje, ki so obenem tudi metropoliti. Metropoliti nosijo palij v mejah svoje cerkvene pokrajine pri slovesnejših opravilih.
Palije tkejo iz volne jagnjet, ki jih na praznik sv. Neže (21. januarja) vsako leto blagoslovijo po pontifikalni maši v cerkvi sv. Neže zunaj obzidja v Rimu. Papež jih na predvečer praznika sv. apostolov Petra in Pavla (apostola godujeta 29. junija) slovesno blagoslovi nad grobom sv. Petra v baziliki sv. Petra. Palije nato hranijo v posebni skrinjici v oltarju nad grobom sv. Petra.
Alojz Uran je 34. rezidencialni škof ljubljanske nadškofije in četrti metropolit po obnovi ljubljanske metropolije leta 1969 ali peti metropolit v zgodovini ljubljanske (nad)škofije, so še sporočili iz tiskovnega urada.