Predstavnik organizatorjev Miha Lobnik je za 24 ur povedal, da gre za parado ponosa, drugi pohod za strpnost. Spolna usmerjenost ne sme biti opravičilo ali razlog za kakršno koli neenakopravnost. "Poudariti želimo, da so pravice istospolno usmerjenih človekove pravice. Enakopravnosti ne moremo pričakovati le na načelni ravni, zato pričakujemo od predstavnikov države sprejem tistih zakonov, ki jih bodo udejanjili v praksi," je povedal Lobnik.
Letošnji pohod tako poteka pod geslom Država, veš svoj dolg?, s katerim želijo organizatorji opozoriti na nujnost zakonske ureditve položaja istospolno usmerjene populacije, med drugim tudi sprejetje zakona o istospolnih partnerstvih.
Zakonodaja po zgledu nekaterih evropskih držav
Zahteve se nanašajo na protidiskriminatorno zakonodajo ter sprejem zakona o istospolnih partnerstvih. Aktivisti gejevskih in lezbičnih skupin od države zahtevajo izenačitev človekovih pravic in svoboščin vseh državljanov ne glede na spolno usmerjenost, eksplicitno navedbo spolne usmerjenosti v 14. členu ustave, dosledno uresničevanje enakosti pred zakonom, enake pravice glede sklenitve zakonske zveze, enake starševske in posvojitvene pravice, zakonsko zaščito pred vsemi oblikami diskriminacije, enake možnosti na trgu dela in zaposlovanja, enako obravnavo homoseksualcev v procesih vzgoje in izobraževanja ter korektno obravnavo homoseksualnosti v javnih medijih.
"Prepričani smo, da je enakopravnejši položaj neke skupine možno doseči le z ustrezno izobrazbo zato želimo, da se te vsebine vnesejo tudi v šolski sistem," je dodal Miha Lobnik.
Program parade
Parada je pričela svoj pohod za strpnost na Metelkovi ulici in krenila po ljubljanskih ulicah do Prešernovega trga, kjer sta zbrane med drugim nagovorila častna pokroviteljica parade, ljubljanska županja Viktorija Potočnik, ter vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere. Potočnikova je pokroviteljstvo prevzela zaradi prepričanja, da lahko vsak posameznik svobodno izbere svoj način življenja. Fouere pa je opozoril na boj proti diskriminaciji, ki da je globalna skrb. "Večja toleranca in nediskriminacija naj se zasidrata ne samo v srcu slovenske družbe, ampak tudi evropskega idealad," je v slovenščini sklenil Fouere.
Parade se je udeležilo kakih 150 ljudi, na Prešernovem trgu pa jih je pričakalo približno 200 ljudi. Program se bo zvečer nadaljeval s podelitvijo nagrad flamingo in koncertom.