Tiskovni predstavnik vlade Jernej Pavlin je sporočil, da odstopa s položaja, da pa bo svojo funkcijo opravljal do imenovanja novega predstavnika vlade za javnost. "Odstopam zaradi medijskega linča, do katerega je prišlo v primeru Mladine," je za 24ur.com povedal Pavlin. "Za odstop sem se odločil sam."
Pavlin je zagotovil, da je bilo vse njegovo "dosedanje delo usmerjeno k transparentnosti in odprtosti javnega sektorja ter celovitemu in nepristranskemu obveščanju javnosti o delu vlade". Dodal je, da se je vedno zavzemal za to, da mora javni uslužbenec, ki naredi napako, tudi nositi odgovornost zanjo.
Njegovemu odstopu je botrovala vsebina Pavlinovega elektronskega sporočila, ki ga je objavil tednik Mladina. Elektronsko sporočilo je Pavlin poslal predstavnikom za stike z javnostjo na ministrstvih in vladnih službah, v katerem je zapisano, da naj 'do nadaljnjega ne komunicirajo s tednikom Mladina oz. komunikacijo zreducirajo na minimum'. Povod za njegovo pismo naj bi bil članek Mladine o novih praznikih, v katerem je njegov avtor podvomil v verodostojnosti raziskave, ki jo je za vlado opravil Inštitut za razvojne in strateške analize.
Po objavi Pavlinovega sporočila se je v medijih sprožila polemika o tem, ali je njegovo dejanje skladno z zakoni oziroma z etiko. Pavlinovo dejanje so kritizirali tudi politiki in strokovnjaki za medije.
Janša noče delati reklame 'nizkonakladni reviji'
"Ne bi mešal prihodnje finančne perspektive, ki je res usodnega pomena za prihodnji razvoj Slovenije, z neko reklamo za nizkonakladno revijo, ki izstopa po svoji nestrpnosti do drugače mislečih," je med obiskom v Luksemburgu, povedal premier Janez Janša.
Izjava premierja Janše kaže, da se s Pavlinovim odstopom odnos vlade do medijev ni spremenil, je dejal odgovorni urednik Mladine Jani Sever. Ob tem Janša "očitno" pozablja na tradicijo Mladine, s katero je včasih sodeloval, in na dejstvo, da je Mladina po podatkih neodvisne revizije najbolj prodajan politični tednik v Sloveniji, dodaja Sever.
Po mnenju odgovornega urednika Mladine je to, da kritična distanca nekega medija do potez oblasti za premierja predstavlja nestrpnost, zgovoren znak, kako si predstavlja prihodnost slovenskega novinarstva.
'Pavlin odhaja, navodilo ostaja!'
"Vsak človek lahko napravi napako, pozitivno pa je, če jo tudi zna priznati in odgovornost za to prevzeti," je povedal predsednik NSi Andrej Bajuk.
V LDS odstop tiskovnega predstavnika vlade komentirajo z besedami: "Pavlin odhaja, navodilo ostaja!" Prepričani so, da bodo napotila že odstopljenega predstavnika vlade za stike z javnostmi veljala še naprej in da bo "selektivno informiranje ostalo ustaljena praksa delovanja vlade Janeza Janše", so zapisali v sporočilu za javnost.
Mladi forum Socialnih Demokratov pozdravlja Pavlinov odstop in priporoča "vsem drugim predstavnikom vlade, ki jih bo zapeljala skušnjava po lastitvi pravice do vpliva na medije, naj storijo podobno".
Frankl: Prejšnja vlada je bila še bolj brutalna
"Pavlin je naredil napako in vsaka čast, da je odstopil," je za 24ur povedal odgovorni urednik Financ Peter Frankl. "Moram pa povedati, da je bila prejšnja vlada glede medijev enako brutalna, če ne celo bolj kot zdajšnja."
Z njim se odgovorni urednik Dnevnika Miran Lesjak ne strinja, češ da je bil pristop Ropove vlade do medijev vendarle drugačen, čeprav novinarjem niso povedali bistveno več."Dajali so vtis, da so nekaj povedali, čeravno je potem moral novinar ugotoviti, da so mu prodajali prazno slamo," je povedal Lesjak.
V Delu so ocenili, da "je Pavlinovo navodilo nezakonito, saj zakon o medijih zapoveduje državnim organom, da morajo odgovarjati na novinarska vprašanja, in tudi zakon o dostopu do informacij javnega značaja ne dovoljuje organom nobene diskriminacije med iskalci informacij".
Slovensko društvo za odnose z javnostmi je Pavlinovo ravnanje ocenilo kot "neprimerno in nedopustno aktualno ravnanje". Predsednik Društva novinarjev Slovenije Grega Repovž pa je poudaril, da "takšno navodilo nima nikakršne pravne podlage in je v nasprotju s slovenskim pravnim redom oz. protiustavno".
Uredniki in novinarji so v zadnjih mesecih pogosto tarnali nad nedostopnostjo predstavnikov nove vladne garniture in nad zadrževanjem informacij. A opozarjajo, da je podobno počela tudi prejšnja vlada. "Ob tem imam v mislih dve reviji, Mag in Demokracijo, za kateri tako kot zdaj za Mladino velja, da jima nihče ni imel pravico zapirati dostopa do informacij," je povedal urednik Jane Vinko Vasle.