
Policisti v preventivni zloženki Varnost, naša skupna skrb svetujejo, kako zavarovati kolo ter kaj narediti, če se zgodi tatvina, navajajo pa tudi nasvete za varno vožnjo s kolesom. Kot pripomoček za boljše poznavanje kolesa je v zloženki natisnjen še obrazec, v katerega lahko občani vpišejo podatke o sebi ter o kolesu.
Po nasvetih policistov bi moralo biti kolo, ki se ga dalj časa ne uporablja, hranjeno v zaklenjenem prostoru. Če pa je na prostem, ga je treba zakleniti z ustrezno ključavnico, še najbolje pa je, da se ga prikleni k ograji. Sicer policisti tudi priporočajo, da se koles ne pušča v odprtih prostorih stanovanjskih objektov (kolesarnica, hodniki), temveč v prostorih, ki so drugim nedostopni, lahko pa se jih tudi zavaruje v različnih zavarovalnih hišah.
Večkrat se tudi zgodi, da ob prijavi tatvine kolesa oškodovanci vedo povedati le znamko in barvo svojega kolesa, kar otežuje delo policije pri raziskovanju teh kaznivih dejanj. Zato policisti svetujejo, da je dobro imeti račun o nakupu kolesa, garancijsko izjavo ali dokumente, ki vsebujejo serijsko številko kolesa. Poleg tega pa še fotografijo ter natančen opis kolesa, kar povečuje možnost njegove vrnitve.