
Poslanec SNS Sašo Peče predsedniku vlade Janezu Janši očita, da zavaja socialne partnerje in javnost. In sicer s tem, ko trdi, da so makroekonomske napovedi pozitivne, in ko sedaj obljublja sprejetje zakona o udeležbi zaposlenih pri dobičku, v preteklosti pa je vladajoča koalicija dvakrat zavrnila sprejetje tovrstnega zakona, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal Peče.
Peče: Janša je zavajal
Vlada še vedno trdi, da je inflacija odvisna od zunanjih dejavnikov na področju prehrambene industrije in naftnih derivatov, pravi in dodaja, da je zunanje okolje glede na sosednje države najbolj prizadelo Slovenijo. Po njegovem bi se moral ob takšni gospodarski rasti, "po vsej logiki, ki bi jo moral imeti vsak srednješolec", proračunski primanjkljaj zmanjševati, ne bi smelo prihajati do realnega zmanjševanja plač in do podražitev.
Premier je na sredini seji ekonomsko socialnega sveta, na kateri so govorili o ekonomskih in socialnih razmerah v Sloveniji zaradi inflacije, izrazil nekaj "izjemno poniževalnih stališč do delojemalcev, ki prejemajo minimalno plačo", s tem ko je dejal, tako Peče, da morajo biti v obdobju gospodarske rasti pri udeležbi dobička posameznega podjetja udeleženi vsi, v okviru svojega prispevka h gospodarski rasti.
"Sliši se lepo, ampak to je bilo zavajanje, zavajanje pred stavko sindikatov," je dejal Peče.
Zakon, ki bi opredeljeval udeležbo zaposlenih pri dobičku oz. lastništvo zaposlenih, so po Pečetovih besedah poslanci vladajoče koalicije dvakrat, leta 2005 in 2006, zavrnili. Vlada je na oba predloga zakonov dala negativno mnenje, češ da, tako Peče, to materijo že določa zakon o gospodarskih družbah. Peče pravi, da je ta vlada omogočila delitev dobičkov in odkupovanje podjetij, ampak le za določen krog ljudi.
Vlada: Pečetove obtožbe so neprimerne
Vlada se je odzvala na Pečetove obtožbe. Meni, da so Pečetove izjave glede ekonomskih napovedi in udeležbe delavcev pri dobičku so žaljive in povsem neprimerne. Predsednik vlade Janez Janša namreč ni zavajal ne socialnih partnerjev ne javnosti, kar mu neupravičeno pripisuje poslanec Peče.

Verodostojnost izjav poslanca Pečeta najbolje demantirajo makroekonomski kazalci, ki si jih lahko tudi on ogleda na spletnih straneh različnih slovenskih in evropskih institucij. Omenjeni kazalci pričajo o tem, da je slovenska gospodarska rast v zadnjih letih na stopnji, ki je zastavljena v Strategiji razvoja Slovenije. Slovenija bo s sedanjim tempom razvoja povprečje razvitosti EU dosegla prej, kot je zapisala v Strategiji.
Predlog sprememb proračuna za leto 2008 in predlog proračuna za leto 2009 sta varčno in razvojno naravnana.
Kot je premier Janez Janša že dejal v odgovoru na poslanska vprašanja pretekli ponedeljek, bo vlada predlog zakona o udeležbi zaposlenih pri dobičku, v skladu z letošnjim normativnim programom dela vlade, obravnavala prihodnji mesec, še letos pa ga bodo na klopi dobili tudi poslanci. Predlogi omenjenega zakona, ki jih je predlagala opozicija in jih je na novinarski konferenci omenjal poslanec Sašo Peče, niso bili primerni, saj niso bili usklajeni s socialnimi partnerji, bili so parcialni in niso predstavljali celovite rešitve.
Ostalih izjav poslanca Pečeta, ki so značilna znanj in njemu lasten slog, pa se nam ne zdi vredno komentirati. Želeli pa bi si, da bi poslanec Peče v prihodnje bolj podrobno prisluhnil odgovorom predsednika vlade na poslanska vprašanja in se tudi podrobneje seznanil z vsebino zadnje seje Ekonomsko socialnega sveta oziroma z izjavami in razpravo tam sodelujočih, je vlada zapisala v sporočilu za javnost.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.