
Zobozdravniki niso krivi za stanje v zobozdravstvu, kriv je sistem, ki zobozdravstvu ne namenja dovolj denarja, je na današnji novinarski konferenci Zdravniške zbornice Slovenije poudaril predsednik zbornice Vladislav Pegan. Na zbornici zavračajo kritike, ki se na račun zobozdravnikov v javnosti pojavljajo v zadnjem času, in pravijo, da bi bilo treba ukrepati na ravni države.
Predsednica odbora za zobozdravstvo pri zbornici Sabina Markoli je opozorila, da je stanje zobovja med Slovenci slabo, a ne zaradi odhoda zobozdravnikov med koncesionarje. Kot pravi, je premajhen predvsem obseg zobozdravstvenih storitev, ki jih krije ZZZS, povečuje pa se število ljudi, ki si samoplačništva ne morejo privoščiti.

Posamezen zobozdravnik za izvajanje zobozdravstvene dejavnosti za odrasle letno od ZZZS prejme 104.930,40 evra, za zobozdravstvo pa letno nameni 54 evrov na prebivalca, zato so doplačila potrebna povsod, poudarja Pegan.
Pojavljajo se tudi očitki, da so zobozdravniki sami krivi za dolge čakalne dobe, ki so po besedah Markolijeve zavajajoči. Ob sedanjem obsegu zobozdravstvenega programa, ki ga krije ZZZS, se bodo namreč čakalne dobe še naprej podaljševale, saj zobozdravniki ob omejenih sredstvih ne morejo pregledati več bolnikov. Predsednik zbornice pa poudarja, da bi se čakalne dobe zagotovo skrajšale, če bi se zdravnikom, ki si to želijo, podelilo koncesije.
Pegan tudi o revmatologiji
Vladislav Pegan se je odzval tudi na kritiko ljubljanskih revmatologov, da ne želi prisluhniti stroki in razpisati dodatne specializacije in je zato stroka pred kolapsom. Pegan na očitke odgovarja, da je zdravnikov premalo za vse stroke. Zbornica mora kandidate za specializacije razporediti enakomerno po vsej Sloveniji in vseh strokah, s podobnimi težavami se namreč soočajo tudi drugod, je poudaril.
Na kliničnem oddelku za revmatologijo Interne klinike ljubljanskega Univerzitetnega kliničnega centra bo prišlo do kolapsa, če ne bodo dobili novih prostorskih kapacitet in dodatnega kadra, je v sredo opozoril predstojnik oddelka Matija Tomšič. Kritičen je do zdravniške zbornice, ki po njegovih besedah ne prisluhne stroki in ne razpiše specializacij za področje revmatologije.
Kritične razmere
Pegan je povedal, da o tako kritičnih razmerah na kliničnem oddelku za revmatologijo ni bil seznanjen, a namerava v kratkem predstavnike oddelka povabiti na razgovor. A predsednik zdravniške zbornice poudarja, da je zaenkrat kandidatov za specializacije premalo. Bolje bo mogoče takrat, ko bodo prvi diplomanti začeli prihajati tudi z mariborske fakultete. Za sedaj pa lahko le "gasijo največje požare".
Kratkoročno pa je edina možnost, ki jo vidi Pegan, ta, da zdravniki več delajo. Tako bo še pet do deset let, dokler se ne bo izšolalo zadostno število novih zdravnikov. Na priliv zdravnikov iz tujine, o čemer se občasno razpravlja, pa po mnenju Pegana ne gre računati. Letos sta se na primer v Sloveniji na novo zaposlila le dva zdravnika iz drugih članic Evropske unije in dva iz držav bivše Jugoslavije. Večjega priliva pa ne bo, saj za to ni interesa, pravi Pegan.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.