Predsedniku državnega zbora in Državljanske liste Gregorju Virantu je Pepelnikova sporočila, da se 1. januarja 2013 umika iz politike. Kot razlog za svojo odločitev je poslanka navedla sodbo Okrajnega sodišča na Ptuju, ki je presodilo, da je v času službovanja na občini Ruše naredila napako pri vodenju upravnega postopka. Virant je v izjavi za medije ocenil, da si je poslanka z odstopom zaradi pogojne obsodbe postavila najvišji možni etični standard.
Kazen, ki jo je Pepelnikova dobila za to dejanje, je po Virantovih besedah pogojna in po zakonu to ne ustreza kriterijem, zaradi katerih bi poslanec izgubil funkcijo. "Vendar si je Pepelnikova postavila najvišji možen etični standard, ki mora veljati v politiki, in se odločila, da se iz politike umakne. Če bi vsi v politiki spoštovali takšne etične standarde, bi bil verjetno danes Kongresni trg prazen," je ocenil Virant.
V DL so pojasnili, da je Pepelnikova kot uslužbenka Občine Ruše odobrila vlogo za podaljšano obratovanje gostinskega lokala za eno uro v naslednjem dnevu. Ker pa je vloga prišla v petek tik pred iztekom delovnega časa, jo je Pepelnikova v vložišče odnesla v ponedeljek, še prej pa je v dokumentu popravila nekaj vejic. Policija je v gostinskem lokalu preverjala, ali imajo dovoljenje za podaljšano obratovanje, vendar se je pozneje izkazalo, da je bil dokument nazadnje spreminjan in vložen v ponedeljek.
"V Državljanski listi obžalujemo, da bomo izgubili sodelavko, ki je svoje delo v državnem zboru vedno opravljala vzorno, natančno in z veliko mero predanosti. Obenem pa njeno odločitev za odstop pozdravljamo, saj je skladna z visokimi etičnimi standardi Državljanske liste. Upamo, da bo postala zgled vsem slovenskim politikom, ki kljub pravnomočnim obsodbam vztrajajo na svojih položajih in zapravljajo zaupanje ljudi v najpomembnejše institucije v državi," je v sporočilu medijem zapisal Virant.
Virant: Naj bo Pepelnikova zgled drugim
Virant je ponovil poziv tudi poslancem Ivanu Vogrinu, Ivanu Simčiču in Borutu Ambrožiču, da se umaknejo iz DZ, ker njihova pretekla ravnanja mečejo slabo luč na vse poslanke in poslance. Pepelnikovo pa je postavil za zgled drugim politikom. Četrtkovo napoved odstopa poslanca SDS Branka Mariniča je Virant označil za dobro novico, ob tem pa ocenil, da je bilo njegovo dejanje precej težje.
Preostale poslanske skupine večinoma odločitev pozdravljajo
V poslanskih skupinah PS, SD in DeSUS menijo, da je odločitev Pepelnikove pravilna, v SLS in DL pa se strinjajo, da je Pepelnikova tako izkazala visoko stopnjo moralne odgovornosti. V SDS njenega odstopa ne komentirajo, NSi pa se še ni odzval.
Predsednik stranke DeSUS in zunanji minister Karl Erjavec je dejal, da bi morali odstopiti "še kakšni poslanci, ki imajo podobne težave". Tudi vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc je dejal, da bi na podlagi takšnih standardov v poslanski skupini v nadaljevanju pričakovali še kakšen odstop v poslanskih vrstah.
Za zdaj nas čakajo tri spremembe
V letu 2013 bodo tako v poslanskih klopeh najmanj tri spremembe. Borut Pahor (SD) bo v nedeljo prevzel posle predsednika republike, Branko Marinič (SDS) pa bo 31. januarja odšel, ker ga je sodišče spoznalo za krivega napeljevanja h kaznivemu dejanju ponarejanja listin.
Namesto Pahorja v DZ prihaja nekdanja obrambna ministrica Ljubica Jelušič, namesto Mariniča predsednik podmladka SDS Andrej Čuš, namesto Pepelnikove pa Branko Kurnjek, po izobrazbi bibliotekar in teolog, ki je zaposlen kot strokovni sodelavec na Institutu informacijskih znanosti v Mariboru.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.