Slovenija

Pergam: Zahtevamo podatke

Ljubljana, 30. 12. 2008 12.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Zvezi sindikatov Pergam so proti vnaprejšnjemu pristanku na pogajanja o spremembi kolektivne pogodbe za javni sektor, od vlade pa zahtevajo podatke o zbranih sredstvih.

V Zvezi sindikatov javnega sektorja Pergama so “proti vnaprejšnjemu pristanku na pogajanja o spremembi kolektivne pogodbe za javni sektor”. Od vlade pa pred nadaljnjimi pogovori zahtevajo natančne podatke o zbranih sredstvih javnih uslužbencev za odpravo plačnih nesorazmerij.

Dušan Rebolj
Dušan Rebolj FOTO: POP TV

Zveza "odločno odreka vnaprejšnji pristanek na pogajanja o spremembi kolektivne pogodbe za javni sektor in od vlade pred kakršnimi koli nadaljnjimi pogovori zahteva tudi natančne podatke o zbranih sredstvih javnih uslužbencev za odpravo plačnih nesorazmerij in njihovi porabi". Kot so sporočili iz Pergama, vlada na ponedeljkovem sestanku s sindikati javnega sektorja "kljub izrecnim vprašanjem o tem očitno ni razpolagala".

Poudarjajo, da "gre za sredstva, ki pripadajo javnim uslužbencem in s katerimi naj bi se zgolj odpravila plačna nesorazmerja in ne splošno povišale plače". Zaposleni v javnem sektorju so z zamrznitvijo plač in odrekanjem usklajevanja plač že večkrat pomagali stabilizirati ekonomske razmere v Sloveniji in s tem med drugim omogočili vstop Slovenije v evro območje, opozarjajo v Pergamu. Menijo, da vlada ne bi smela spregledati tega dejstva pri sprejemanju morebitnih ukrepov, prav tako pa tudi ne tega, da je skrajni rok za odpravo plačnih nesorazmerij v preteklosti že bil podaljšan na veljavni datum s pristankom socialnih partnerjev.

Nespametna napoved odpuščanja

Poudarjajo, da je "nespametno vnaprej napovedovati odpuščanje v javnem sektorju v času, ko bodo aktivnosti, ključne politike in izvajanje nekaterih ključnih storitev v času krize ravno v rokah zaposlenih v javnem sektorju". Vlado pozivajo, naj se predlogov v zvezi s plačnim sistemom loteva "celovito in skrajno premišljeno".

V zvezi se zavedajo resnosti gospodarskih razmer in potrebe po določenih ukrepih, ki pa morajo po njihovih besedah temeljiti na "natančnih podatkih, konsenzu socialnih partnerjev ter razumevanju ekonomske, socialne in zgodovinske situacije, zlasti pa se morajo gibati znotraj veljavnega notranjega in mednarodnega pravnega sistema".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
30. 12. 2008 23.52
kolikor je meni znano po pripovedi ta komi-ministrce so sredstva na računu ,tista janševa,no če niso čudežno poniknila, par dni nazaj je bilo rečeno da so,in da bo to premalo ja,hudirja---kaj pa delajo tile fičfiriči,kaj so mislili da je JANŠA naredil vse tako za štiri leta naprej, moram reč da bi to bilo dobro-če bi bilo mogoče pahor je toliko sral,zdej naj briše svoje sračke
theta
30. 12. 2008 14.58
Omejiti vse plače v javni upravi na 1000 evrov. Če je direktor zdravstvenega doma tak dober, naj gre pa v gospodarstvo. Isto velja za sodnike, poslance in ministre. Lp.
weber1
30. 12. 2008 14.51
Zahtevajo podatke , kje so zbrana sredstva javnih uslužbencev..Kolker vem , so se ta sredstva zbirala v prejšnjem vladnem mandatu , tko , da morjo to naslovt na bivšega mandatarja , on ve kam jih je zafučkal...
Tonček Balonček
30. 12. 2008 14.38
Vsak dobi palčo od nekoga, to jen čista demagogfija, od kod jo pa dobi nekdo, ki streže kavo ali koplje predor? Veliko jih tudi v javnih službah dela ogromno, vprašajte se, kam gre denar v gospodarstvu, palče so seveda majhne, ker vcse poberejo lastniki in njih lastniki, praktično ropajo, frustracije pa usmerjate v državo, kar je tipično socialistično. Marsikje bi imeli lahko visoke plače, podjetja se pa pod krinko \"privarništva\", ki je tako dober gospodar, le izčtrpavajo in ropajo, vsi profiti odplovejo v tujino, ni vlaganj, gre za ropanje \"dobrega\" gospodarja! Nikjer na svetu niso razni skladi in finančni holdingi, \"zasebni lastniki\", dobri gopsodarji To velaj za gostilne, hotele po Alpah in podobno, ne pa za velike sisteme! Kot da delavci nimajo z dobičkom nič, kot da so nek \"človeški\" vir, s katerim upravljaš podobno kot s konji v Lipici ali kotlovnico! Ni čudno, da s etak način sesuva, pa nekateri ljudje še bvedsno verjamejo v to abotnost, podobno je s famo o tržišču, ki vse ureja, niža, viša itd. Kot d alahko ljudi spraviš v neke EXcel tabele in ven dobiš razne krivulje inhistograme, poetm s epa odločaš! To je smešno, ne, morbidno!
spock1
30. 12. 2008 14.28
Gospodarstvo \"na psu\"....v javnem sektorju pa imajo \"premajhne\" plače...al se vprašajo od koga pa dobijo denar za plače!!!!
Tonček Balonček
30. 12. 2008 13.57
Najbolje bi bilo, da si po Gutmanovem vzoru vsi visoki državni uradniki namesto plač za podrejene raje uredijo primerne cvetlične aranžmaje v svojih pisarnah.
zakretene
30. 12. 2008 13.55
Stric Pegam, pljuval si cel mandat po vladi JJ in njenih načrtih za izboljšanje stanja v državi, kljub metanju polen pod noge smo imeli v mandatu JJ najvišjo gospodarsko rast v zgodovini Slovenije in najnižjo brezposelnost. Zdaj se pa skupaj z ostalimi SZDL \"sindikati\" kar zjokaj nad Boratom...
chriswebber
30. 12. 2008 13.45
nekje sem na uho ujel, da se baje topli obroki za srednješolce ukinjajo, ker da je zmanjkalo denarja.. ne vem pa če je res...
chriswebber
30. 12. 2008 13.42
Nekje sem na uho ujel, da se baje topli obroki srednješolcev ukinjajo, ker da je zmanjkalo denarja.. ne vem pa če je res...
violaMB
30. 12. 2008 13.41
Pa še kakih 10% manj v vojsko vložit pa še bojo božičnice lahko talali v javnem sektorju, ne da bi šparali.
Tonček Balonček
30. 12. 2008 13.29
Pa v čem je problem, a država pobere kaj manj davkov, trošanin je enormno več, kam bodo z vsem tem denarjem, bodo spet \"sanirali\" razne bavčarje, NLB in še koga, morda še avstrijske banke. Povsod bi razmertavali, le zaposlenim ne bi dajali, zraven bi šuntali še tiste, ki pač niso v \"državnem sektorju\"! Stronirajo naj patrije in zmanjšajo stroške za razne honorarce ter pogodbenike ter podobno, \"misije\", študije in projekcije! Denarja bo kar naenkrat preveč! Tistih 100 mio EUR, ki smo jih pognali skozi okno na račun predsedovanja, sploh nismo občutili! Razen hladnega vremena itak ni nobenih posledic..... Aja, vedno pozabim še na lizbonsko strategijo in družbo inovacij ter znanja ter pot v blagostanje, pa še kak svetilnik bi se našel! Ostali so pravzaprav le še topli obroki za srednješolce!