Poslanca vladajoče SDS Jožef Jerovšek in Miro Petek sta danes izrekla kar nekaj hudih obtožb o delovanju Slovenske obveščevalno varnostne agencije (SOVA) v obdobju Drnovškovih vlad. Tako naj bi v agenciji zaposlovali po prijateljskih in političnih linijah, v tajnih objektih po Sloveniji naj bi delovala neformalna tajna politična policija, nekateri uslužbenci Sove pa naj bi tam izživljali tudi svoje pestro seksualno življenje.
Seks, laži in videotrakovi
O dogajanju za stenami skrivnega stanovanja na Malem trgu 4 v Ljubljani obstajajo videoposnetki, ki so jih zahtevali tudi poslanci iz komisije za nadzor na obveščevalnimi službami. V tajni objekt sta lansko jesen vstopila tudi direktor Sove Matjaž Šinkovec in svetovalec predsednika vlade Aleksander Lavrih.
Petek in Jerovšek sta kritizirala tudi prekomerno število zaposlenih na Sovi, način zaposlovanja ter vprašanja dela "konspirativk". Poslanec Jerovšek je dejal, da je morda "govorjenje o grožnji nacionalni varnosti v tem trenutku sejanje megle. Mogoče koga skrbi, da bi se več izvedelo o dejanski dejavnosti."
Prejšnji direktor Sove Iztok Podbregar je medtem že zanikal vse obtožbe in jih označil za zlonamerne govorice. "Kot državljan sem žalosten, da ima lahko poslanec Miro Petek takšno mnenje, je pa možno, v demokraciji ima lahko vsak takšno mnenje," je v izjavi za 24ur povedal Podbregar. . "Kategorično pa zanikam, da bi bilo kaj takega možno."
Ukinitev privilegijev in odpuščanje?
Miro Petek je ocenil, da je za trenutno stanje v Sovi, ki je že nekaj časa na prvih straneh časopisov, več razlogov. "Eden od razlogov so gotovo govorice, da bo v kratkem prišlo do zmanjšanja zaposlenosti, kar pa je v sklopu celotnega zmanjševanja zaposlenih v celotni javni upravi." Poudaril je še, da se je v času prejšnjega direktorja Sove Iztoka Podbregarja, število zaposlenih povečalo za 70. Kljub temu da Slovenija nikoli ni bila tako varna država kot je danes oziroma zadnjih 5 ali 6 let, se je zaposlenost nenormalno povečevala.
Drugi razlog je, po mnenju Petka, "najbrž ta, da so nekateri zaposleni na Sovi v teh letih preplašeni." V preteklosti so bili privilegirani, "sedaj, ko se jim ti privilegiji jemljejo, je med posamezniki velika užaljenost, da ne rečem tudi maščevalnost. Menim, da bi v prihodnje morali preverjati kadrovanje v Sovi. Za zaposlitev v Sovi namreč ni javnih razpisov, zato obstajajo utemeljeni sumi, da se je zaposlovalo po prijateljskih, političnih linijah ali pa so zaposlovali sorodnike tistih, ki so komu v vrhu naredili kakšno uslugo. Lahko rečemo, da je šlo za neke vrste vezano trgovino."
Petek: nacionalna varnost ni bila ogrožena
Petek je spregovoril tudi o razkriti lokaciji Sove sredi Ljubljane. "Po naši oceni s tem ni bila ogrožena nacionalna varnost oziroma ni bila narejena škoda državi Sloveniji. Nasprotno. Mislimo, da je z obstojem teh tako imenovanih "konspirativk", ki jih je po državi še mnogo, prišlo do ogrožanja demokracije v Sloveniji. Obstaja velika verjetnost, da so ljudje, ki so delovali v teh "konspirativkah", delali tudi kot tajna politična policija. Niso delali tistega, za kar je bila ustanovljena Sova. Zato je toliko nujnejši ustrezen vladni nadzor nad Sovo in seveda učinkovit parlamentarni nadzor."
Jerovšek: Ali je SOVA dvoživka?
Nekdanji predsednik te parlamentarne komisije Jožef Jerovšek je pričakoval, da je v osmih letih delovanja v komisiji dodobra spoznal delovanje in poslovanje SOVA. "Po zadnjih dogodkih pa moram reči, da sem nad marsičem presenečen," je dejal. Člani komisije pa Jerovškovem zagotovilu o tajnih lokacijah agencije niso bili seznanjeni. Tudi če bi za to izvedeli, člani komisije na takšnih lokacijah ne bi opravili ogleda, ampak bi se o namenih in dejavnostih tajnih lokacij seznanili preko drugih mehanizmov nadzora, je poudaril Jerovšek.
"Komisija bi v primeru razkritja obstoja tajnih lokacij agencije zahtevala poročilo o porabi denarja "in zaradi tega se sprašujem, zakaj prikrivanje informacij parlamentarni komisiji. Prav tako smo se na komisiji dostikrat spraševali, ali živi SOVA nekakšno svoje življenje," je zatrdil Jerovšek. Glede na število zaposlenih so bili člani komisije prepričani, da bi morala biti vladna obveščevalna služba bistveno bolj učinkovita, je še dodal Jerovšek.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.