Iztok Hohnjec se prišteva med njegove prijatelje in je tisti, ki je pred leti vodil njegovo, sicer neuspešno, volilno kampanjo za župana. "Peter Smuk je oseba, ki ni nagnjena h konfliktom in ni trmoglav. Politična neagresivnost se mu je mogoče v končni fazi maščevala," je povedal Hohnjec.
Drugače pa ga vidijo njegovi nasprotniki, med katerimi je zagotovo eden največjih tržiški župan Pavel Rupar: "Ponaredili so podatek, da sem z Magna kartico kupoval kondome, to je bilo zrežirano in je bilo njegovo maslo." Njuni siloviti spori, ki so jih obelodanili tudi mediji, imajo dolgo zgodovino. Rupar je Smuku, ko je bil še župan, med drugim očital nenamensko trošenje denarja. Deževale so celo kazenske ovadbe, ki pa so bile zavrnjene.
In kako sebe ocenjuje Peter Smuk? Na svojem domu v Retnjah pri Tržiču, kjer ga, kot pravi, še vedno ščiti policija, nas ni želel sprejeti, je pa pristal na pogovor v naši redakciji. "Zmeraj sem govoril tisto kar sem mislil in to se v politiki še posebej ne obnese," nam je povedal.
Dobro mnenje o sebi je obdržal tudi po zadnji zgodbi propadle Slovenske hranilnice in posojilnice, ki so jo pred leti samozavestno ustanovili vodilni možje liberalne stranke, na čelu s takratnim kranjskim županom Vitomirjem Grosom. Po njenem neslavnem koncu ne spi več mirno, ima pa zato, trdi, mirno vest: "Ne čutim se osebno odgovornega za polom hranilnice, zelo pa mi je žel za vse naše komitente."
Samozavest, tako značilna za čas, ko so veljaki liberalne stranke, na čelu s kranjskim županom Vitomirjem Grosom, pred leti proslavljali ustanovitev SHP, je izpuhtela. A še vedno odločno kaže s prstom na krivce za polom. Meni, da vse kar se je zgodilo izhaja iz nedorečene zakonodaje, iz nedorečenih sprememb zakonodaje, nedopustno počasnega delovanja sodišč. "Niti en izvršilni postopek v 11-ih letih ni bil uspešno zaključen v našo korist."
Ko pa govori o svoji družini, ki zaradi afere prav tako doživlja stres, ga na trenutke premagujejo čustva. "Žal mi je, da so deležni teh dogodkov, upam, da bodo to uspeli preživeti," je povedal vidno pretresen.
A čustva premagujejo tudi ljudi, ki so tako rekoč čez noč ostali brez prihrankov, in to brez skupno milijarde 400 milijonov tolarjev.
Varčevalci so terjali pojasnila a se Smuk, kot tudi ostali lastniki hranilne službe, ni izkazal za človeka, ki bi bil pripravljen komurkoli polagati račune. "Moja glava mi še vedno nekaj pomeni."
Za številko 4000 varčevalcev se skrivajo številne pretresljive zgodbe posameznikov, nekateri so izgubili po več deset milijonov tolarjev, spet drugi le nekaj sto, s težavo privarčevanih tisočakov. Ostajajo bes, gnev, nemoč.
Smuk se še vedno skriva pred varčevalci. Policija ga je v sredo pred njimi celo zaščitila, strah v kosti pa mu je nagnalo predvsem ponedeljkovo bližnje srečanje: "Pred mojo delavnico me je nekdo hotel utopiti."
Ljudi poskuša umiriti z izjavo o tem, da tako kot ostali lastniki, tudi on jamči za hranilne vloge s svojim premoženjem, konkretno s podjetjem Inzas, za katerega pravi, da je vredno 6 milijonov tolarjev. To pa je mimogrede le nekaj manj denarja, kot ga je na hranilno službo istega dne, kot je šla uradno v stečaj, nakazal eden od varčevalcev.
A optimizem izgine že v njegovem naslednjem odgovoru na vprašanje, kako se bo stečaj razpletel tako zanj kot za varčevalce. "Za vse se bo razpletlo slabo." Odgovor torej, v katerega iskrenost ne gre niti malo dvomiti.