Podporo pogovorom o takem sodelovanju je izreklo tudi članstvo Levice na internem referendumu.
Poslanci LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS so kandidaturo Šarca za predsednika vlade s 43 podpisi sicer vložili v sredo, ni pa pričakovati, da bi danes, ko se izteče rok, kandidaturo v drugem krogu iskanja mandatarja po junijskih volitvah vložil še kdo.
Glasovanje o kandidatu za predsednika vlade v DZ je predvideno prihodnji petek, za izvolitev potrebuje 46 glasov.
Članstvo Levice na internem referendumu za sodelovanje z manjšinsko vlado
Interni referendum Levice je sicer pokazal, da je osnutek koalicijske pogodbe, o kateri se je peterček pogajal z Levico, zadovoljiva osnova za pripravo sporazuma o projektnem sodelovanju z manjšinsko vlado za skoraj 85 odstotkov članov, ki so oddali svoj glas na strankinem referendumu. A v stranki, ki je zavrnila dejanski vstop v koalicijo, opozarjajo, da to še ne pomeni avtomatično podpore poslancev Levice Šarcu na glasovanju o mandatarju.
Za to se mora Levica s peterico strank še uskladiti v ključnih točkah protokola o sodelovanju in dobiti zagotovilo, da se koalicijski sporazum po glasovanju ne bo bistveno spreminjal. V minulih dneh so namreč opozarjali, da naj bi kazalo na izločevanje pozitivno socialno usmerjenih ukrepov po njihovi morebitni podpori Šarcu.
Napetosti med peterico strank in Levico
Medtem ko v Levici torej še ugotavljajo, ali bo sodelovanje obrodilo sadove, ki bi jih želela ta stranka, pa nikakor niso edina stranka, ki jih skrbi sodelovanje po formuli pet plus ena. Peterica strank si je veliko bolj kot projektno podporo Levice želela šesto koalicijsko partnerico, ki bi se zavezala k polnemu sodelovanju v vladi. Iz nekaterih strank je tako slišati očitke, da Levica veliko zahteva in malo daje, med drugim so kritični do zahteve Levice po soglasju vsakemu ministrskemu kandidatu.
V LMŠ pričakujejo, da se bodo predstavniki strank na današnjem srečanju uspeli uskladiti o protokolu sodelovanja in morda že danes zagrizli v kadrovski razrez vlade.
Ob tem pa še ni jasno, katere stranke bodo v vladi sploh prevzele vodenje ministrstev. V SAB, ki je s poslanskimi podpisi ob vložitvi kandidature Šarca že podprla za mandatarja in se z njim dogovarja o oblikovanju manjšinske vlade, namreč ne izključujejo možnosti projektnega sodelovanja s Šarčevo vlado. O vstopu stranke v vlado bo sicer odločal svet stranke, je pa generalni sekretar SAB Jernej Pavlič pojasnil, da je njihova prioriteta polno operativna vlada z več kot 46 glasovi in da se resno pogovarjajo, da ne dajo ministrov v manjšinsko vlado.
Danes naj bi bilo jasno tudi, ali bo Levica podprla prvaka SD Dejana Židana za predsednika DZ.
KOMENTARJI (948)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.