
V petek je bil ustanovljen iniciativni odbor, ki mu predseduje Lojze Peterle, ustanovni sestanek gibanja pa bo v petek, 16. septembra. O imenih, ki bodo sestavljala gibanje, Peterle na današnji novinarski konferenci ni želel govoriti, poudaril pa je, da gre za "močna imena, ki jim ni vseeno za Slovenijo". Za sodelovanje pa se po njegovih besedah zanimajo nekateri akterji osamosvojitve in tudi mladi ljudje.
Pobudniki gibanja po Peterletovih besedah ocenjujejo, da je Slovenija spet pred vprašanjem preživetja ter da vladajoča politična elita ni sposobna najti učinkovitega odgovora na krizo. Za novo kakovost slovenske politike pa je po njegovi oceni potrebna normalizacija političnega prostora, jasna profilacija strank in odprt politični dialog.
Fokus 2031 bo gibanje somišljenikov, ki ne bo podrejeno nobeni stranki in ne namerava postati stranka, zagotavlja Peterle. Prav tako ne nameravajo nastopiti na volitvah. Kot pravi Peterle, želijo odpreti dialog znotraj demokrščanske opcije, svoje delo pa bodo usmerili v iskanje konkretnih in dolgoročnih rešitev za Slovenijo.
Peterle ob tem poudarja, da ne gre "le še za eno gibanje", pač pa za alternativo, ki bo na podlagi resnice in jasnih izhodišč vključujoče in soodgovorno iskala rešitve za vso Slovenijo. Zatrjuje še, da gibanje ne bo iskalo podpornikov, ampak sodelavce. "Sledeč demokrščanskim političnim izhodiščem bo imelo nadstrankarski in medgeneracijski značaj," pravi Peterle. Tako nameravajo delovati izrazito ekspertno in ne želijo imeti množičnega gibanja.
Evropski poslanec je še pojasnil, da je z namenom ustanovitve gibanja seznanil tudi stranko NSi, katere član je. Kot pravi, v NSi ustanovitev gibanja vidijo kot možnost za sodelovanje in krepitev demokrščanske opcije.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.