Posebnost Slovenije je, da zaostaja v jasnem opredeljevanju odnosa do totalitarnega dela svoje preteklosti, je dejal slovenski poslanec v Evropskem parlamentu Alojz Peterle (EPP/NSi).
Kot je spomnil, je prejšnji teden v Evropskem parlamentu že potekala živahna razprava, kaj bomo praznovali 9. maja. Veliko je bilo razprav o totalitarizmih in o tem, kaj je svoboda. Znano je stališče baltskih držav, da zamenjava enega totalitarizma z drugim še ne pomeni svobode, to pa velja tudi za slovensko zgodbo, je prepričan slovenski evropski poslanec.
"Narava vseh totalitarizmov je enaka – pritičloveška in nedemokratična"
Evropski poslanci, ki naj bi se teh vprašanj dotaknili tudi v sredo, ko bodo v okviru rednega plenarnega zasedanja v Strasbourgu opravili razpravo o prihodnosti Evrope 60. let po koncu druge svetovne vojne, si zelo prizadevajo, da bi bile kategorije jasne; kaj je zmaga nad okupatorji, kaj je zmaga nad nacifašizmom in kaj nadaljevanje totalitarizma po komunistični strani.
Peterle je bil po lastnih besedah pred leti prvi, ki je postavil fašizem, nacizem in komunizem na isto raven. Ob tem je vse bolj prepričan, da je narava vseh totalitarizmov v bistvu enaka. Je protičloveška in nedemokratična, je dejal. Če je zgodovinska stroka uspela jasno formulirati odnos do nacifašizma, bi bilo po njegovem mnenju prav, da pošteno, verodostojno in resnicoljubno formulira odnos tudi do komunističnega totalitarizma. Peterle je ob tem vesel, da prihaja do razčiščevanja in ga tudi pozdravlja, kakor pozdravlja tudi revizijo. Po njegovem mnenju je potrebno marsikaj pogledati na novo, marsikaj pa sploh še pogledati.
"TIGR so na nek način posvojili, zato lahko pride do problema resnice"
Evropski poslanec se je dotaknil tudi aktualnega dogajanja v zvezi vlogo organizacije TIGR, ki do pred nekaj časa ni bila del javne zavesti kot neko posebno dejstvo. "Razumemo, zakaj ne - ker je na nek način načenjala monopol, ki si ga je partija vzela pri vodenju boja proti okupatorju," je dajal Peterle in nadaljeval, da so TIGR danes na nek način posvojili, pri čemer pa lahko pride do problema resnice. V tem smislu, tako Peterle, je bila proslava ob 27. aprilu, dnevu upora proti okupatorju, na Mali gori pri Ribnici, na kateri je govoril premier Janez Janša, pomembno in dobrodošlo dejstvo v skladu z resnico.
Janša je takrat poudaril vlogo protifašističnih upornikov organizacije TIGR, ki so se prvi na slovenskem ozemlju spopadli z okupatorjem. V govoru je med drugim dejal, da so Slovenci ves čas v drugi svetovni vojni dokazovali svoj odpor. V teh prizadevanjih se je iz vojaškega vidika najvišje povzpela prav organizacija TIGR, katere pripadniki in simpatizerji pomenijo najstarejše oborožene protifašiste v Evropi, je dejal Janša.
Peterleta ne bo na obletnico ustanovitve slovenske vlade, ker "to ni prva slovenska vlada"
Glede vprašanja obletnice ustanovitve slovenske vlade v Ajdovščini je Peterle povedal, je bil sam povabljen na praznovanje, ter pojasnil, zakaj se ga ne bo udeležil. "To ni prva slovenska vlada, bila pa je prva komunistična oziroma revolucionarna vlada," je povedal. Sam se strinja s tistimi, ki menijo, da če je to res bila vlada, potem jo je treba videti tudi v kontekstu Roga, pobojev, kulakov, tudi na Primorskem nasilnega prerazporejanja imetja.
Zanj je to bila ena od slovenskih vlad revolucionarne narave in z revolucionarnimi nameni v službi totalitarnega reda in brez demokratične osnove. "Vidim veliko razliko med vlado, ki je izšla iz demokratičnih volitev, ali med vladami, ki so nastale iz drugačne politične podlage".
"Zgodovinarji naj sledijo resnici"
Peterle si želi, da bi Slovenija sledila ostalim srednje- in vzhodnoevropskim državam, ki so bile sposobne opredeliti jasen moralnopolitičen in resnicoljuben odnos do totalitarnega dela svoje preteklosti. Kot je spomnil, je že leta 1991 v Teharjah izjavil, da dela razliko med patriotizmom in revolucionarnimi nameni, kar pa je včasih težko razdeliti. Kot je še dejal, ni za to, da država prevzema vlogo zgodovinopisca, je pa za to, da omogoči demokratične razmere, ki jih sam sicer ni vedno čutil, zato da bi zgodovinarji sproščeno in brez težav sledili resnici.