To je že peti razpis za varčevanje v nacionalni stanovanjski varčevalni shemi, v okviru katere trenutno varčuje 70.000 državljanov, ki so doslej privarčevali skupaj že skoraj 45 milijard tolarjev. Na Stanovanjskem skladu RS pričakujejo, da se jim bo v naslednjih tednih pridružilo še več kot 15.000 novih.
Sklepanje pogodb za varčevanje v nacionalni stanovanjski varčevalni shemi, ki s sistemom državnih premij zagotavlja dolgoročno varčevanje s pravico do nizko obrestovanih bančnih dolgoročnih stanovanjskih posojil, je možno v enotah naslednjih bank: Abanka Vipa, Banka Celje, Banka Domžale, Banka Koper, Banka Zasavje, Gorenjska banka, Koroška banka, Nova Kreditna banka Maribor, Nova Ljubljanska banka, Poštna banka Slovenije, SKB banka in Slovenska zadružna kmetijska banka. Na podlagi razpisa za izbor bank je bilo letos razdeljenih skupno 26.600 pravic za sklepanje varčevalnih pogodb. V bankah bodo od varčevalca zahtevali osebni dokument, davčno številko ter sredstva v višini prvega mesečnega obroka.
Realne letne obrestne mere za vplačila se bodo gibale od 1,65 odstotka za petletno varčevanje do treh odstotkov za desetletno varčevanje, poleg tega pa bodo varčevalci vsako leto prejeli še državno premijo v višini enega mesečnega obroka za petletno oz. 1,25 mesečnega obroka za desetletno varčevanje. Po preteku varčevalne dobe pa bo mogoče v roku leta dni zaprositi za stanovanjsko posojilo v višini 2,1- do 2,2-kratne višine privarčevanih sredstev, ki ga bo mogoče porabiti samo za nakup, rekonstrukcijo ali adaptacijo stanovanja oz. stanovanjske hiše, gradnjo hiše, nakup zemljišča, plačilo stroškov v zvezi s stavbnim zemljiščem ter poplačilo že najetih posojil.