
V prispevku z naslovom Radikalci, ne hodite čez mejno črto in črto našega potrpljenja je Picula povedal, da "velik del politične in ostale javnosti na Hrvaškem zahteva, da se z arbitražo najde rešitev za problem, ki očitno postaja breme za naše odnose." Picula je poudaril, bo hrvaška stran ponudila arbitražo kot najverjetnejšo rešitev. "Kar se slovenske strani tiče, nisem tako prepričan. Čeprav tudi oni počasi nakazujejo, da če se vse ostalo izrodi, bo arbitraža postala instrument reševanja sporov," je dejal Picula.
Pripombo, ki so jo podali nekateri visoki slovenski predstavnik, da se Hrvaška ne odziva na slovenske pobude in da zavrača pogovore, je Picula zavrnil z besedami, da nekateri posamezniki dialoga ne razumejo kot sredstva strpnega iskanja kompromisa, temveč kot priložnost za monolog. "Upam, da bo ta del slovenske politične scene spremenil svoja stališča. Arbitraža kljub vsemu ni nekaj, kar lahko Hrvaška vsili. Arbitraža mora biti stvar dogovora in pozivamo slovenske partnerje, da sporazumno ugotovimo, kako z arbitražo do cilja," je dejal Picula.
Na vprašanje, kaj misli o ideji hrvaškega predsednika Stipeta Mesića, ki je za arbitra predlagal Roberta Badinterja, je Picula odgovoril, da gre za iskanje rešitve zelo resnega problema in da je Mesić s tem predlogom želel dati svoj prispevek. "Njegov predlog sem razumel kot obuditev načel in ugotovitev mednarodne konference in njene komisije, na temelju katerih so se nekdanje republike SFRJ sporazumele o mejah, zaščitenih z mednarodnim pravom," je še dejal Picula za Novi list.