Predsednica je ob začetku svojega prvega uradnega obiska na Madžarskem pričela s položitvijo venca k spominskem obeležju na Trgu herojev v madžarski prestolnici. Po sprejemu z vojaškimi častmi je z madžarsko kolegico opravila daljši pogovor, kateremu so sledili plenarni pogovori med delegacijama obeh držav.
V pogovorih sta predsednici potrdili dobre odnose med Slovenijo in Madžarsko, ki jih odlikujeta dobrososedsko in razvejano sodelovanje. Pirc Musar je izrazila zadovoljstvo, da državi vzdržujeta reden politični dialog, in potrdila, da je Madžarska soseda, s katero želi Slovenija tudi v prihodnje gojiti tesne vezi. Izpostavila je pomen prijateljstva med državama, čeprav ti nimata o vsem enakih stališč.
Predsednici sta izrazili zadovoljstvo, da sta direktorja Narodne in univerzitetne knjižnice in Nacionalne knjižnice Szechenyi v njuni navzočnosti podpisala sporazum o sodelovanju. Po besedah Pirc Musarjeve je to pomemben korak za spodbujanje razumevanja dediščine narodov in spodbujanje kulture branja, ki bo državljane obeh držav še bolj povezala.
"V EU so meje padle, vendar se moramo potruditi in zbližati ljudi tudi skozi knjige in umetnost," je dejala slovenska predsednica in dodala, da so knjige tisto orožje, za katerega si želi, da bi ga ljudje pogosteje jemali v roke. Kasneje sta se z Novakovo udeležili tudi slovesnega odprtja razstave prevodov slovenskih književnih del v madžarski jezik.
Posebno pozornost sta sogovornici namenili tudi položaju manjšin na obeh straneh meje. Pirc Musarjeva je izpostavila, da je v torek obiskala porabske Slovence in ob tem izrazila zadovoljstvo, da se položaj slovenske narodne skupnosti na Madžarskem izboljšuje.
Vendar pa, kot je opozorila, izzivi še vedno ostajajo. Skupnost namreč potrebuje pomoč predvsem pri prizadevanjih za zmanjševanje stopnje ekonomskih migracij. Predsednica se je v luči tega zavzela za načrtovano izvedbo programov za podporo gospodarskemu razvoju Mursko-rabske regije in podporo pri posodobitvi poučevanja slovenskega jezika v Porabju.
Pomembno pozornost sta predsednici posvetili evropski perspektivi držav Zahodnega Balkana, kjer bosta državi še naprej tesno sodelovali. "Obe si želiva, da bi se regija čim prej pridružila EU," je dejala Pirc Musarjeva in se ob tem zahvalila Budimpešti za močno podporo dodelitvi kandidatskega statusa Bosni in Hercegovini.
Predsednici sta spregovorili tudi o podnebnih spremembah in vodni diplomaciji ter bili soglasni, da bosta tesno sodelovali na področju ozaveščanja o pomenu ohranjanja čistega okolja in v mreži posebnih predstavnikov za podnebno diplomacijo.
Nekaj besed sta namenili tudi vojni v Ukrajini. "Glede vojne v Ukrajini sva si s predsednico Novakovo enotni - pozivava k čimprejšnji vzpostavitvi celovitega, pravičnega in trajnega miru v skladu z načeli Ustanovne listine ZN," je dejala slovenska predsednica.
Novinarsko konferenco je Pirc Musarjeva zaključila z mislijo, da so dobrososedski odnosi najpomembnejši in poudarila, da bo v prihodnje naredila vse, da odnosi med Slovenijo in Madžarsko ostanejo na visokem nivoju.
Srečala se je tudi z Orbanom
Popoldne se je predsednica republike ločeno srečala še s predsednikom madžarskega parlamenta Laszlom Köverjem in premierjem Viktorjem Orbanom. Kot je zapisala , je z obema govorila o dvostranskih odnosih, izmenjala je tudi stališča o vojni v Ukrajini.
Orban je po poročanju madžarske tiskovne agencije MTI na srečanju poudaril, da lahko Slovenija in Madžarska kot dobri sosedi vedno računata druga na drugo, manjšini pa je označil za most med državama. MTI še poroča, da sta Orban in Pirc Musarjeva med drugim govorila o evropski varnosti s poudarkom na vojni v Ukrajini ter izpostavila pomen vstopa držav Zahodnega Balkana v Evropsko unijo.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.