Nataša Pirc Musar je v izjavi izpostavila, da Slovenijo in Mongolijo povezuje zavezanost demokraciji, pravni državi in spoštovanju človekovih pravic. Po njenih besedah državi podobne cilje zasledujeta tudi v mednarodnih odnosih in se soočata s podobnimi izzivi.
"Zadnja zima je bila za Mongolijo ena najhujših v zadnjih letih, Slovenijo pa so lani prizadele katastrofalne poplave. Tovrstni izzivi zahtevajo tesnejše sodelovanje in povezovanje med podobno-mislečimi, potrebna je solidarnost in okrepitev diplomatskih prizadevanj," je dejala.
Ob tem je izrazila zadovoljstvo, da lahko Slovenija z Mongolijo deli znanje in izkušnje pri trajnostnem gospodarjenju z gozdovi v okviru tekočega projekta, namenjenega prenašanju znanja ženskam na ruralnih področjih. Spomnila je, da je Slovenija lani izvedla tudi usposabljanje mongolskih mirovnikov na temo enakosti spolov.

"Slovenija visoko ceni vodilno vlogo Mongolije na področju enakosti spolov in krepitve vloge žensk in deklet v družbi," je poudarila predsednica in pozdravila mongolsko organizacijo Svetovnega foruma žensk, na katerem bo v četrtek nastopila kot častna gostja.
Pozdravila je tudi v sredo predviden poslovni forum, rekoč da ta predstavlja pomembno priložnost za krepitev trenutno skromnega gospodarskega sodelovanja med državama. Pred tem je z gostiteljem podpisala izjavo, s katero sta potrdila namero o sodelovanju na področjih skupnega interesa.
Kot so sporočili z urada predsednice republike, je Mongolija skupaj s Slovenijo tudi ena jedrnih držav MLA pobude (ljubljansko-haaška konvencija o sodelovanju pri pregonu genocida).
Pidpisali izjavo o sodelovanju, Pirc Musarjeva zasadila rdeči bor
O vseh teh temah se je Pirc Musarjeva pogovarjala z gostiteljem, predsednikom Mongolije Uhnagijnom Hurelsuhom, s katerim sta ob zaključku pogovorov podpisala tudi izjavo o sodelovanju, s katero sta potrdila namero za sodelovanje na izpostavljenih področjih. Slovenska veleposlanica v Pekingu Alenka Suhadolnik pa je ob robu srečanja podpisala Memorandum o sodelovanju na področju turizma med ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport in ministrstvom za okolje in turizem Mongolije. V okviru obiska bosta podpisana tudi memoranduma o sodelovanju gospodarskih zbornic obeh držav in memorandum o sodelovanju na področju gozdarstva.
V znak podpore pobudi mongolskega predsednika, ki ima za cilj zasaditev milijardo novih dreves v državi, pa bo predsednica Pirc Musarjeva v okviru obiska simbolično zasadila rdeči bor. Odprla bo tudi fotografsko razstavo slovenskega fotografa Matjaža Tančiča Varuhi zemlje, ki predstavlja zgodbe žensk s podeželja in njihovo povezanost z okoljem.
To je sicer prvi državniški obisk slovenskega predsednika oz. predsednice v Mongoliji, odkar sta državi februarja 1993 vzpostavili diplomatske odnose. Tridnevni obisk bo Pirc Musarjeva sklenila v petek. Namenjen je spodbujanju dvostranskega sodelovanja na področju gospodarstva, turizma, prometa, raziskav, trajnostnega razvoja in opolnomočenja žensk, sodelovanja pri krepitvi zmogljivosti mirovnih sil, promociji vloge žensk v procesih, povezanih s preprečevanjem ali razreševanjem konfliktov, ter boju proti podnebnim spremembam.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.